6 tipů jak prodloužit dobu letu vaší kvadrokoptéry

| Petr Minařík

Doba letu u kvadrokoptér se může pohybovat kdekoliv mezi 3 a 20 minutami, případně i více, záleží na daném modelu. Mimochodem, existuje jedna, která může létat až 97 minut.

Ačkoli mají levné kvadrokoptéry kratší doby letu, můžete provést kroky k prodloužení životnosti vaší baterie a užít si tak více času létání se svou kvadrokoptérou. Zde je 6 tipů, jak se správně starat o baterii a prodloužit tak dobu letu.

1. Odhoďte kameru

Je skvělé, že můžete připevnit kameru na vaší kvadrokoptéru a natáčet váš let, ale pokud se vážně nezajímáte o letecké snímkování nebo natáčení, možná byste se měli kamery zbavit. Budete si pak moct užít delší let.

2. Zvolte baterii s vyšší kapacitou mAh

Většina kvadrokoptér je dodávána s bateriemi se střední kapacitou, které vám opravdu nenabídnou nejdelší možný let. Pokud vážně chcete delší dobu letu, budete muset povýšit na baterii s větší kapacitou mAh. Zkontrolujte si specifikace vašeho stroje, jakou nejvyšší kapacitu mAh zvládne.

Mějte na paměti, že vyšší kapacita mAh bude výhodná pouze do jistého bodu. Čím větší je baterie, tím těžší bude. Pokud je baterie příliš těžká, přidaná váha bude mít pouze negativní efekt. Při výběru baterie tedy mějte na mysli také její váhu.

3. Experimentujte s velikostmi vrtulí

Velikost vašich vrtulí může mít efekt na energii, jakou vaše kvadrokoptéra spotřebuje. Pokud plánujete upevnění kamery k vašemu zařízení, měli byste zvážit větší vrtule. Pokud nepřidáváte kameru, malé vrtule budou lepším řešením.

Začněte s velikostmi vrtulí, které doporučuje výrobce. Poznamenejte si, jak dlouho vaše baterie vydrží a pak zjistíte, která vrtule vám zajistí nejdelší možnou dobu ve vzduchu.

4. Létejte ve správných podmínkách

Létání ve správných podmínkách je také důležité. Pokud létáte se svou kvadrokoptérou venku, vyhněte se létání během větrných nebo deštivých podmínek. Vítr ztěžuje vašemu stroji zatáčet, vznášet se a zůstat stabilní, což bude stát baterii více energie než obvykle. Déšť může mít stejný efekt.

Ideální je létat při slunečném počasí maximálně s lehkým vánkem. To vám dovolí získat maximum z výdrže baterie.

5. Řiďte se pravidlem 40-80

Kdysi bylo dobré baterii plně nabít a pak ji před dalším nabitím kompletně vybít. Věci se změnily, a pokud používáte Li-Ion baterie k napájení vaší kvadrokoptéry, mohlo by to dokonce zkracovat jejich životnost.

Průměrná Li-Ion baterie může být plně nabita a vybita asi 300 – 500 krát před tím, než je potřeba ji vyměnit. Každé vybíjení ji činí slabší a kapacita se postupně zmenšuje. Můžete jednoduše prodloužit životnost baterie tím, že ji budete nabíjet pouze z poloviny nebo ze 40 až 80 procent.  Platí i obecné pravidlo, že byste baterii neměli přebíjet.

Efekt na životnost může mít také teplota. Nabíjení baterie v místnosti, kde je 40°C, může snížit její kapacitu až o 35%.

Sečteno a podtrženo: Nabijte pouze polovinu a zbytek dobijte v chladnu.

6. Nabíjejte ve správný čas

Je vaším zvykem nabíjet baterii den před tím, než máte v plánu letět s vaší nablýskanou hračkou? Pokud ano, neúmyslně tím snižujete životnost baterie. Ideální je, když nabijete vaši baterii jen pár hodin před tím, než plánujete použít vaši kvadrokoptéru. Nabíjecí baterie ztrácí každý den procento z nabití ve chvíli, kdy není připojena na nabíječku.

Nic nenahradí víc baterií pro výměnu

Tyto tipy vám mohou pomoci získat delší dobu letu každým nabitím, ale neočekávejte zázraky. Pokud se váš stroj chlubí 10 minutami letu, je nerealistické doufat v 20 a více minut ve vzduchu po dodržení těchto vychytávek. Z tohoto důvodu byste měli mít vždy při ruce sadu baterií, abyste mohli pokračovat v zábavě potom, co se vaše první baterie vybije.

Kategorie: Články

Štítky:

Komentáře (0)Vstup do diskuse