Aby se dron neztratil

| Igor Vlahovič

Při letu s dronem může dojít k závadě a stroj vám může přistát (spadnout) do vody. Já osobně rád nad vodní plochou létám a při jedné technické závadě jsem o model přišel. A pak se může stát i FLY AWAY problém, kdy se vám kvadrokoptéra splaší a letí neznámo kam.

Plováky pro záchranu dronu

Plováky pro kvadrokoptéru

Já jsem si pro případ pádu nebo přistání modelu do vody pořídil Waterbuoy. Je to zařízení, které v kontaktu s vodou (neplatí to pro let ve vlhkosti apod.) aktivuje a nafoukne se reflexní balónek, který vám model vynese na hladinu. A díky reflexní barvě jej uvidíte na hladině. Protože nosnost jednoho kusu je cca 1 kg, pak já jsem musel umístit do kříže Waterbuoye hned 2. Abych měl jistotu vynoření. Váha je zanedbatelná a jako pojistka rozhodně není na škodu. Pozor! Pokud spadnete do řeky a jinde, kde jsou šlahouny, může dojít k zaseknutí stroje pod vodou. Pak vám ani toto řešení nepomůže. Navíc je potřeba umístit kapsle tak, aby byl zachován prostor pro nafouknutí balónku.  Cena je kolem 300 Kč/ kus. Lze objednat pře internet.

Tak to máme ošetřenou vodu. Ale co když vám opravdu „vezme roha“? Mně se to již stalo. Pak nevíte, kde se nachází. Protože použití funkce FIND MY VISION přes APP DJI Vision je omezené jen na dosah wifi. Poslední pozice je známá ta, kdy spolu byl vysílač a model ve spojení. Pak již ne. Pokud vám uletí model například kilometr daleko a vy nebudete mít obrazové spojení, nevíte o poloze Phantoma nic.

GPS lokátor pro drony

GPS modul pro kvadrokoptéry

Zde je možnost pořídit si GPS lokátor. Je potřeba koupit lehký a menších rozměrů. Nabídka je sice široká, ale aby byl lokátor malý a lehký a nestál to spoustu peněz, to už je problém. Testoval jsem CPA T300, který není již v prodeji. V osudný den ukazoval pozici ne dle GPS, ale dle GSM a tady je diference až 500 m v závislosti na BTS stanici. Nyní používám a testuji Helmer LK501, chcete-li Xexun TK 102. Jde o stejná zařízení, jen u nás jej dovozce pojmenoval podle sebe. I on měl slabou chvíli a neposkytl údaje. Ale nyní jsem vypodložil baterii proti vibracím, napružil kontakty a vše se zdá být OK.

Zde je potřeba kromě lokátoru pořídit datový tarif u operátora pro přenos dat. Vložíte pak SIM do lokátoru, naprogramujete funkce lokátoru a můžete pak kdykoliv sledovat pozici vaší kvadrokoptéry. Já mám například nastaveno 30 s log. Tedy každých 30 sekund vidím například přes aplikaci GPS Trace aktuální polohu. A s tím souřadnice, rychlost pohybu atd.

Přesnost zařízení je do 4 m. Takže při testech simulace ztráty modelu jsem jej vždy našel. Pokud se tak stane, není potřeba mít sebou notebook. Aplikace jede i na mobilním telefonu. Je však potřeba rychlé internet připojení. Anebo si zavoláte na číslo lokátoru, přijde vám SMS o pozici. Kliknete na odkaz, otevře se google mapa s pozicí. Zapnete navigaci, ukáže se poloha, vidíte polohu modelu, Dáte navigovat a jdete dle příkazů. Vyzkoušeno, funguje to.

V neposlední řadě je dobré mít na modelu informace o majiteli a čísle telefonu s informací o případném nálezném.

Držák pro tablet ke kvadrokoptéře

Držák pro tablet pro DJI Phantom

Poslední věcí je možnost upravit si držák telefonu tak, aby se dal používat v terénu například tablet, kde máte větší obrazovku. Zde jsem pořídil tablet 7 palců, zakoupil univerzální držák tabletů do auta. Potom použil pouze jednu část. A protože kolega již měl vyvrtaný otvor pro tuto variantu, stačilo jen nasadit posunovací držák pro tablet, dotáhnout pojistnou matkou, nastavit úhel a případně použít stínítko. Takto pak získáte pohodlnější náhled, na to, co kamera fotí / natáčí.

Kategorie: Testy dronů

Štítky: Dron, Drony

Komentáře (2)Vstup do diskuse