Amazon a Google budou zásilky pomocí dronů doručovat dříve spíše v Evropě

| Petr Minařík

Nedávné úpravy evropských regulací znamenají, že inovátoři jako Amazon, Google a DHL našli v Evropě tolerantnější prostředí než v Americe. Zdá se čím dál pravděpodobnější, že společnost Amazon provede první dodávkové lety v Evropě a ne v Americe.

Ilustrační foto Amazon Prime Air | Zdroj: apa

Ilustrační foto Amazon Prime Air | Zdroj: apa

Evropské regulace

Evropské nároky na inovaci dronů přijdou v podání EASA (Evropská verze FAA), která vydala nový politický rámec pro nakládání s drony. Agentura rozhodla, že se s drony bude zacházet jako s vlastní kategorii, namísto toho, aby byly v rámci kategorie letounů s posádkou.

Nedochází k tomu náhodou, globální arbitráž inovací je v plném proudu. Evropa se rozhodla přijmout inovace, o čemž svědčí i prohlášení z Rigy “RigaDeclaration On Remotely Piloted Aircraft (Drones).” V této deklaraci lídři států EU a institucí, samozřejmě také mezinárodní letecká organizace a členové leteckého průmyslu, uvedli:

„Evropa dnes podniká rozhodující krok směrem k budoucnosti v letectví. Evropská letecká komunita se shromáždila v Rize, aby si vyměnila názory na to, jak a při jakých podmínkách mohou drony v Evropě vytvářet nové perspektivní příležitosti, nabízet udržitelná pracovní místa a nové vyhlídky pro růst a to jak pro výrobní průmysl, tak i pro budoucí uživatele dronů ve všech vrstvách společnosti. Drony nabízí nové služby a aplikace nad rámec tradičního letectví a přislibují plnit stávající služby cenově dostupnějším způsobem a šetrnější cestou k životnímu prostředí. Jsou opravdu revoluční technologií.“

Co bude dál?

A co to znamená pro inovátory jako Amazon, Google, DHL a další doručovatelské služby? Nové regulační rámce znamenají, že tyto společnosti budou mít volnou cestu k létání napříč Evropou. Mohou plánovat a navrhovat své výrobky, co se týče řešení otázek ohledně bezpečnosti. To je důležité pro výzkum a vývoj, protože se mohou soustředit na výkon, spíše než vývoj technologie, která by se vyhovovala stávajícím pravidlům.

Zdroj: dronelife.com

Kategorie: Články

Štítky: Amazon, DHL, Google, Doručení drone

Komentáře (0)Vstup do diskuse