Amazon přitvrzuje: Za lobby utratil přes 200 milionů Kč

| Petr Minařík

Americký řetězec Amazon chce dostat doručovací drony do vzduchu za každou cenu. Důkazem toho je informace zveřejněná v pondělí 21. 3. 2016. Amazon za lobby u americké vlády utratil v roce 2015 přes 9,4 milionů dolarů, což je v přepočtu asi 226 milionů Kč.

Dočká se Amazon doručování pomocí dronů?

Dlouho plánované, avšak regulacemi blokované doručování balíků pomocí dronů je jedním z hlavních cílů společnosti Amazon. Ta s vizí doručování dronem přišla již v roce 2013. Amazon následně začal vyvíjet drony vhodné pro doručování, bohužel pro něj však tvrdě narazil — přísná legislativa firmě nedovolila začít doručování dronem komerčně provozovat.

Amazon tedy vymyslel strategii, která se mu již v minulosti vyplatila, a sází na ni znovu — lobby u americké vlády. Díky lobby bylo společnosti povoleno testování doručování dronem na začátku roku 2015. Deník New York Times uvedl, že Amazon zvýšil počet lobbistů ze 2 na 60 za posledních 15 let, a plánuje pro ně otevřít vlastní kancelář přímo ve Washingtonu.

Doručování dronem představuje rizika

Hlavními důvody, proč úřady blokují doručování pomocí dronů, jsou bezpečnostní rizika. Nikdo totiž nemá moc jasno v tom, jakým způsobem by se autonomně létající drony implementovaly do vzdušného prostoru. Amazon minulý rok sice představil plány pro doručování dronem, i tak se však setkal s kritikou například u aerolinek. 

Dá se předpokládat, že přesvědčení úřadů k povolení doručování pomocí dronů nebude snadné. Amazon musí představit propracovaný a hlavně fungující systém, ve kterém nebudou bezpečnostní trhliny.

Kategorie: Články

Štítky: Amazon, Doručení dronem

Komentáře (0)Vstup do diskuse