Amazon zveřejnil plán pro vzdušnou dopravu

| Petr Minařík

Americký gigant Amazon tuto středu zveřejnil detaily plánovaného řešení pro integraci dronů do vzdušného prostoru. Společnost tak představila svoji vizi pro vzdušnou, vícestupňovou dálnici.

Ilustrační foto dronu Amazon Prime Air | Zdroj: amazon.com

Ilustrační foto dronu Amazon Prime Air | Zdroj: amazon.com

Jak by to podle Amazonu fungovalo?

Do 61 metrů by se jednalo o takzvaný “pomalý pruh” pro lokální dopravu. Rychlý pruh pro dálkovou dopravu by byl mezi 61 a 122 metry. Drony létající nad 61 metrů by měly schopnost komunikovat s ostatními letouny. Výšky od 122 po 152 metrů by se staly zakázanou letovou zónou a cokoli nad už je v současné době proti regulacím Federální letecké správy (FAA). Zatímco piloti komerčních dronů chtějí létat i nad 152 metrů, Amazon se podobným diskuzím zatím vyhýbá.

Jednotlivé vrstvy možné vzdušné dopravy bezpilotních letounů - dronů | Zdroj: theverge.com

Jednotlivé vrstvy možné vzdušné dopravy bezpilotních letounů – dronů | Zdroj: theverge.com

Komerční letouny jsou řízeny Řízením letového provozu. Vize Amazonu je taková, že by existovalo podobné centrální velitelství a řízení sítě. To by pak pracovalo s daty o pozici každého dronu a sdílelo je se všemi ostatními letouny připojenými do sítě. Existovala by zde také komunikace letoun-letoun podobná té, kterou začínáme vídávat u autonomních vozidel.

Přístup do různých vrstev vzdušného prostoru by byl řízen tím, jak dobře umí dron komunikovat se svým pilotem, řídícím velitelstvím a sítí, a ostatními drony. “Každý může mít přístup do vzdušného prostoru,” říká Gur Kimchi, který vede program Prime Air. “Nezáleží na tom, zda jste nadšenec nebo korporace. Pokud máte správné vybavení, můžete létat.”

Kdo tuto vizi zrealizuje?

Zatím není jasné, kdo bude vytvářet tuto vrstvu dopravy. Avšak vypadá to, že FAA dá volnost Národnímu úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA). Ve spolupráci s firmou Verizon, s podporou od Google a Amazonu, by to znamenalo, že by se mohly využít vysílací věže, které by v systému mohly sloužit jako uzly. Tím by se usnadnilo sledování dronů a výměna kritických informací mezi letouny. To by pro výrobce znamenalo, že by se museli podřídit novým standardům a regulacím.

Amazon také plánuje vytvořit prostor pro nadšence a vývojáře. V tomto prostoru by byli vítáni všichni, nehledě na druh vybavení, které si s sebou přinesou. Byl by to bezpečný prostor bez potřeby respektovat regulace.

Zdroj: theverge.com

Kategorie: Články

Štítky: UAV, Dron, Amazon, NASA, Google, Drony

Komentáře (0)Vstup do diskuse