Ambulance Drone – dron pro záchranu životů

| Petr Minařík

Nizozemský student, Alec Monont, vyvinul dron, který je schopen na místo nehody dopravit základní vybavení pro první pomoc. Při podobných situacích hraje čas důležitou roli, může znamenat život nebo smrt. Letecká záchranná služba je sice rychlá, avšak tento dron je rychlejší.

Ambulance Drone - dron pro záchranu životů | Zdroj: alecmomont.com

Ambulance Drone – dron pro záchranu životů | Zdroj: alecmomont.com

Vysoká rychlost a skvělá dostupnost

Prvních několik minut nehody je pro přežití oběti neštěstí kritických, obzvláště v případech zástavy srdce, utonutí, trauma a problémy s dýcháním. Rychlá reakce je důležitá, avšak ne vždy je možné, dostat na místo nehody nezbytné vybavení pro záchranu oběti.

To by měl změnit dron jednoho nizozemského studenta. Jeho dron je totiž vybaven sadou zdravotnických potřeb a komunikačním kanálem obsahující webkameru. V případě stavu nouze mohou záchranáři rychle letět s dronem na místo nehody, aniž by se museli obávat zacpaných ulic či nedostupného terénu. Tento dron dokáže doletět do vzdálenosti až 12 km během jedné minuty.

Alec Momont vyvinul tento dron v rámci své diplomové práce, která se zaměřovala na záchranu životů během pár minut od nehody. „V tomto projektu byl kladen důraz na použití dronů pro dobrý účel,“ řekl.

Vlastnosti a vybavení dronu

Dron dokáže nést kompaktní lékařské vybavení jako je například automatický externí defibrilátor, léky nebo vybavení pro kardiopulmonální resuscitaci. Díky tomu, že dron není nijak velký, může být použit téměř kdekoliv – i uvnitř.

Komunikace

Komunikační kanál pro video a audio znamená, že ošetřující mohou komunikovat s operátory záchranné služby, kteří jim poskytnou instrukce, díky kterým by měla vzrůst kvalita péče.

Defibrilátor

První prototyp dronu je vybaven automatickým defibrilátorem, který může být využit při srdeční zástavě. Srdeční zástavou je postihnuto 800 tisíc lidí ročně, a pouhých 8% z nich přežije – většinou umírají lidé kvůli pomalé reakci, která většinou trvá až 10 minut. Momont věří, že s použitím Ambulance Dronu by mohla stoupnout míra přežití až na 80%.

„Ambulance Drone pomáhá zachraňovat životy rozšířením existující záchranné infrastruktury se sítí rychlých a kompaktních bezpilotních letounů schopných kamkoliv dopravit záchranné potřeby a zajistit komunikaci.“

Cena

Cena dronu se bude pohybovat okolo 15 000€ (asi 410 tisíc Kč), což není zase tak vysoká cena za to, že jeden dron může zachránit mnoho životů.

O Momontův dron už projevilo zájem vícero osob z lékařského sektoru. Nyní Momont hledá zdroje financování, aby mohl pokračovat na vývoji svého projektu. Věří, že se jeho dron začne používat do pěti let. Nová legislativa v Holandsku se očekává příští rok a zařízení ještě musí projít testováním na reálných pacientech.

 

 

Zdroj: home.bt.com

 

Kategorie: Články

Štítky: Dron, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse