Federální letecká správa oznámila pravidla pro registrace dronů

| Petr Minařík

Americký ekvivalent českého Úřadu pro civilní letectví, Federální letecká správa (FAA), oznámila pravidla pro registrace malých dronů na území USA. Podle FAA se jedná o zákonné požadavky, které se vztahují na všechny letouny od 250 g do 25 kg.

dron Parrot Bebop a DJI Phantom

Ilustrační foto | Zdroj: droncentrum

Anthony Foxx ministr dopravy USA prohlásil: “Nenechte se mýlit: Nadšenci do bezpilotních letounů jsou piloti, s hodností je však spojena zodpovědnost. Registrace nám dávají možnost spolupracovat s uživateli dronů tak, aby byl dbán důraz na bezpečnost. Jsem rád, že mohu přivítat nové piloty do kultury bezpečnosti a zodpovědnosti, která definuje americkou inovaci.”

Co z pravidel plyne?

Majitelé dronů budou moci registrovat své drony dvěma způsoby. Buďto přeswebové rozhraní, nebo klasickou papírovou formou. Stávající majitelé dronů je budou muset registrovat do 19. ledna 2016. Registrace začnou 21. prosince 2015. Všichni, kteří si koupí drony po 21. prosinci, je budou muset nejdříve registrovat, než s nimi vůbec vzlétnou.

“Očekáváme, že budou prodány stovky tisíc kusů dronů během těchto svátků,” řekl Michael Huerta, správce FAA. “Registrace nám dávají příležitost vzdělávat nové uživatele leteckého prostoru před tím, než vůbec začnou létat. Budou tak znát pravidla a pochopí svoji zodpovědnost vůči společnosti.”

Registrace budou zpoplatněny

Nové registrace vyžadují vyplnění jména, domovní adresy a emailové adresy. Jakmile se lidé registrují, obdrží certifikát registrace letadla/doklad o vlastnictví, který bude obsahovat unikátní identifikační číslo pro majitele dronu a samotný dron. Majitelům, jež se řadí mezi nadšence a rekreační piloty, stačí jednorázová registrace. Dostanou stejné ID pro všechny své drony. Tato registrace bude zpoplatněná 5$ (123 Kč) a bude platit po dobu 3 let. Aby se však lidé registrovali co nejdříve, budou registrace zdarma do 20. ledna, respektive poplatek za registraci bude vrácen.

Registrace jsou zatím navrženy pouze pro nadšence a rekreační piloty. Ve vývoji je však i verze pro registrace dronů využívaných pro komerční účely. Tato verze by měla být hotova na jaře příštího roku. Registrovat své drony si musí občané USA a držitelé zelené karty.

Kategorie: Aktuality

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse