AT&T a Intel doufají, že drony budou využívat 4G síť

| Petr Minařík

Telekomunikační společnost AT&T a počítačový gigant Intel doufají, že drony budou v brzké době využívat 4G LTE síť, která by jim umožnila létat do větších výšek a na delší vzdálenosti. Tyto firmy budou komunikaci dronů pomocí LTE sítě testovat.

Logo společnosti AT&T | Zdroj: facebook.com - AT&T Brno

Logo společnosti AT&T | Zdroj: facebook.com – AT&T Brno

Většina komerčních dronů v dnešní době využívá pro spojení signály krátkého dosahu (Wi-Fi, Bluetooth nebo radiové vlny). S využitím celostátní celulární sítě by drony mohly teoretický létat tak daleko, jak jim to baterie dovolí.

„Používáme síť k rychlému a efektivnímu přenosu důležitých informací, obrázků a videa — daleko za hranicemi možností připojení krátkého dosahu,” řekl v prohlášení Chris Penrose, který stojí v čele připojených zařízení v AT&T.

I když například americká Federální letecká správa omezila lety dronů na dlouhý dosah, společnosti neustále testují možnosti ovládání dronů přes celulární síť. Cílem je mít připravenou technologii pro případ, že se regulace uvolní.

LTE má další řadu výhod

Kromě vzdálenosti, nabízí síť LTE další výhody, mezi něž patří například streamování videa, či možnost zasílání diagnostiky, telematiky a letových informací z dronu. Celulární síť by také mohla zajišťovat komunikaci při doručování pomocí dronů na dlouhé vzdálenosti.

„Intel věří, že drony mají obrovský potenciál — dají se využít při inspekcích, precizním zemědělství doručování zboží nebo zajištění podpory při katastrofách,” řekl Anil Nanduri, vice prezident skupiny New Technology (Intel).

Dále by celulární síť zamezila možným rušením veřejnými sítěmi. Podobná rušení nastávají například při letech dronů v blízkosti Wi-Fi sítí.

Existují však různá rizika jako například to, že by dron mohl vletět do oblasti, která není pokryta celulární sítí. Společnost AT&T sice dopad celulární konektivity stále studuje, avšak přiznává, že je zde ještě mnoho otázek, na které je třeba najít odpovědi.

Zdroj: cnet.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse