Belgičané představili hybridní dron VertiKUL 2

| Petr Minařík

Vývojáři z Belgie vymysleli prototyp dronu pro doručování, který kombinuje výhody pevného křídla a vrtulí. Podle autorů by jejich dron VertiKUL 2 mohl konkurovat například dronu Prime Air od Amazonu.

Hybridní dron VertiKUL 2 z Belgické dílny | Zdroj: Bart Theys, KU Leuven

Hybridní dron VertiKUL 2 z Belgické dílny | Zdroj: Bart Theys, KU Leuven

Dron je díky pevnému křídlu schopen létat rychleji než běžné drony a zároveň tak šetří i energii. Principiálně se jedná o stejný dron jako je X PlusOne, jež jsme představovali v létě minulého roku.

Vlastnosti dronu VertiKUL 2

Dron VertiKUL 2 dokáže vertikálně vzlétnout díky čtyřem vrtulím. Jakmile dosáhne určité výšky, flight controller natočí rotory vpřed a dron se tak dá do pohybu. K lokalizaci je využíván systém GPS.

Ve chvíli, kdy dron dorazí na místo dodání balíčku, přepne se do módu vznášení a automaticky přistane na přistávací platformě.

Při testování byl dron VertiKUL 2 schopen létat na vzdálenost až 30 km s kilovou přidanou zátěží a dobou letu 30 minut.

Vylepšení první verze dronu

Jak je již z názvu patrné, VertiKUL 2 je již druhou verzí. První prototyp (na videu níže) byl navržen již v roce 2014 studenty magisterského studia Maarten Verbandt, Cyriel Notteboom, a Menno Hochstenbach.

 

I když si první verze při testech vedla poměrně slušně, problémem byl vítr. Ten dokázal s celým dronem hodně házet. Proto bylo třeba zmenšit plochu křídel, což se vývojářům povedlo, jak můžete vidět na videu dole.

VertiKUL 2 odolává větru lépe než první verze. Mimo to je také efektivnější. Nesmíme zapomenout zmínit také schopnost plně autonomního letu.

Technické specifikace

Hmotnost: 5 kg

Rychlost: 60-70 km/h

Dosah: okolo 25 km

Přidaná zátěž: až 1 kg (rozměry 20 x 15 x 10 cm)

 

Dle autorů je o dron veliký zájem, avšak v současné době hledají investory, aby mohli konstrukci a provedení dronu ještě vylepšit. Uvidíme tedy, zda se Belgickým vzdušným prostorem bude tento dron prohánět. Je totiž třeba ještě vyřešit otázku regulací.

Zdroj: reuters.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV, Hybridní dron

Komentáře (0)Vstup do diskuse