Jak zajistit bezpečnost při doručování pomocí dronů?

| Petr Minařík

Doručování pomocí dronů je v poslední době velmi často skloňované slovní spojení. Pravděpodobně první společnost, která s tímto nápadem přišla, byl americký gigant Amazon.

Ilustrační foto Amazon Prime Air | Zdroj: apa

Ilustrační foto Amazon Prime Air | Zdroj: apa

Velkým problémem u doručování pomocí dronů je však zajištění bezpečnosti. Představte si situaci, kdy oblaka brázdí desítky, stovky možná i tisíce dronů nesoucích balíky. Existovala by zde vysoká pravděpodobnost srážky dronů s dalšími letouny.

Avšak potenciální střety nejsou jediným problémem u doručování pomocí dronů. Co když se v cestě objeví nějaký neočekávaný objekt? Například výšková budova nebo jeřáb? Aby nedošlo k havárii, budou muset být drony pro doručování vybaveny nějakým systémem pro vyhnutí se překážkám.

Zakázané letové zóny jako řešení?

Yariv Bash ze společnosti Flytrex, která několika měsíci představila osobní doručovací kvadrokoptéru, prohlásil, že doručovací drony budou mít své zakázané letové zóny. Toto řešení představil Amazon letos již v červenci.

V praxi by to znamenalo, že by existovalo několik letových úrovní. První úrovní je takzvaný pomalý pruh (do 61 metrů) pro lokální dopravu. Pruh mezi 61 a 122 metry by sloužil pro rychlou dálkovou dopravu a rozmezí 122 až 152 metrů by tvořilo zakázanou letovou zónu.

Ani toto řešení však nemusí zajistit tolik požadovanou bezpečnost. První kroky k její zajištění však začal podnikat čínský výrobce dronů DJI. Ten totiž představilnový systém GEO, který poskytuje informace o aktuálních zakázaných letových zónách například při lesních požárech nebo různých událostech.

Kdy se stane doručování pomocí dronů realitou?

Ve světě už na doručování pomocí dronů pracují velké společnosti. Mezi ně patří například Google, Amazon, Walmart, Swiss Post, Flirtey, Royal Mail, SingPost,Finská pošta či Alibaba. Je téměř jasné, že dodávky dronem proběhnout dříve v zahraničí než u nás. Nikdo však neví, kdy a kde začne tato služba fungovat komerčně. Dá se také očekávat, že do České republiky dorazí doručování dronem s několikaletým zpožděním.

Jaký je váš názor na doručování pomocí dronů? Dočkáme se ho vůbec někdy? Napište nám do komentářů.

Komentáře (0)Vstup do diskuse