BitDrones – projekt o využití dronů v prostoru

| Petr Minařík

Rozšířená realita ve filmu Minority Report byla futuristická, avšak podle vědců z Queens University jí něco chybělo – objekty, kterých byste se mohli fyzicky dotknout. Problémem je, že se virtuální rozhraní filmu vznáší ve vzduchu, avšak fyzické objekty jsou vázány na zem. Tým vědců se tedy rozhodl, obejít gravitaci a vyvinul systém zvaný BitDrones.

Demonstrace projektu BitDrones | Zdroj: video

Demonstrace projektu BitDrones | Zdroj: video

O co vlastně jde?

Systém BitDrones je tvořen malými kvadrokoptérami. Ty jsou rozděleny do 3 skupin. Každá skupina zastupuje jinou funkci. “PixelDrones” mají speciální LED displej, který zobrazuje informace. “ShapeDrones” jsou kubické objekty, jež formují fyzický 3D “displej”, a “DisplayDrones” obsahují dotykové rozhraní. Všechny drony společně s pilotem jsou sledovány 3D systémem zachycování pohybu.

Technologie je sice teprve v plenkách, takže drony zatím nedokáží utvořit složité objekty, avšak je tu velký potenciál. V jednom případě tým drony využil k procházení “souborů”. Jednoduše posunovali drony doleva a doprava, aby demonstrovali obsah.

Na videu dole ukazuje operátor architektonické kreslení, kdy ShapeDrones zformovaly základní rozmístění budovy ve 3D prostoru. Následně pomocí “tažení” otočil drony (orientaci budovy) dle potřeby.

Operátor poté změnil parametry ShapeDronů použitím obrazovky na DisplayDronu. ShapeDrony pak změnily barvu. Pomocí gest však jde dělat i více funkcí (viz video).

 

 

V současné době zvládá systém řídit zhruba tucet dronů, avšak vědci doufají, že se jim povede zvýšit toto číslo až na tisíce. Mimo to by chtěli pracovat s mnohem menšími drony (v průměru okolo centimetru). Ty by se chovaly v podstatě jako 3D fyzické pixely a formovaly by určité objekty. Pokud se vše vydaří, jak vědci plánují, máme se na co těšit.

Zdroj: engadget.com

Komentáře (0)Vstup do diskuse