Blízké střety dronů s letadly ve Velké Británii

| Petr Minařík

Během měsíce září se ve Velké Británii objevily 4 případy, kdy se dron málem střetl s letadlem. Incidenty se odehrály blízko letišť Heathrow, Birmingham a London City. Podle britské vlády bude potřeba zpřísnit regulace pro létání s bezpilotními letouny.

Ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Bezpečnostní experti se obávají, že je jen otázkou času, kdy nějaký bezohledný pilot vyšle svůj dron přímo do trasy nějakého linkového letu. Následky střetu by mohly být katastrofální.

Podle deníku ‘The Times’ bylo zaznamenáno 7 možných střetů dronů s letadly během posledních 12 měsíců, což se zdá být jako malé číslo oproti těmtoodtajněným dokumentům.

Ministři ve Velké Británii nyní zvažují, jaké akce podniknou proti používání bezpilotních letounů. Děje se tak v důsledku nárůstu podobných případu a zvýšení možného rizika ohrožení veřejné bezpečnosti.

Drony se stávají čím dál populárnějšími. Jsou tedy často věnovány jako dárek lidem, kteří nemají ponětí o zásadách bezpečnosti letu.

Omezení letu s dronem

Regulace ve Velké Británii zakazují létat s dronem blíže než 150 metrů od přeplněných oblastí, nebo do 50 metrů od budov, které nevlastní pilot dronu. Samozřejmostí jsou také zakázané letové oblasti okolo letišť.

U nás je situace podobná. Doplněk X upravuje bezpečnostní zásady létání s dronem. Mezi hlavní body patří:

  • dron musí být pilotován v přímém dohledu pilota
  • dron se v průběhu vzletu a přistání nesmí přiblížit k jakékoliv osobě (kromě pilota) na vzdálenost menší než 50 m
  • dron se v průběhu letu nesmí přiblížit hustě osídlenému prostoru na horizontální vzdálenost menší než 150 m

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse