Brazílie využívá drony v boji proti komárům

| Petr Minařík

Několik brazilských měst využívá drony k nalezení a zničení míst, kde se množí komáři tropičtí. Ti totiž přenáší nebezpečné viry Zika, dengue a chikungunya. V největším brazilském městě (Sao Paulo) létají s drony nad neobývanými rezidencemi, aby kontrolovali, zda se v zahradách, terasách a dalších místech neobjevují místa, kde by se mohli množit komáři.

Od doby, kdy převládá podezření, že virus Zika způsobuje vrozené vady, začala vláda zintenzivňovat kampaň na potlačení této nemoci. Hlavní náplní kampaně jsou právě inspekce a vykuřování rezidencí či průmyslových budov, při kterých se využívají i drony.

Role dronů při boji proti komárům

Brazilská vláda je zatím na dobré cestě. Jejím cílem je provést inspekci okolo 60 milionů budov napříč celou zemí — a právě drony by měly usnadnit naplnění tohoto cíle. Týmy vojáků a státních zaměstnanců již provedly inspekci zhruba 40 % všech budov, tedy 27,5 mil. objektů.

Týmy se však ne vždy dostanou do všech objektů. Zde tedy přichází na řadu drony. Vláda nejprve zvažovala, zda drony začne využívat, ale nakonec svolila. Nyní drony hrají velice důležitou roli. Dle týmů se jedná o převratný nástroj při boji proti epidemii, která se šíří napříč Latinskou Amerikou.

Nasazované drony jsou vybaveny kamerami, ze kterých je obraz přenášen v reálném čase. Díky dronům piloti získají informace o možných místech, kde by se komáři mohli množit. Následně je možné zakročit ve správný čas na správném místě.

Zdroj: indiatimes.com

Kategorie: Články

Štítky: Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse