Bude Amazon doručovat pomocí dronů?
Okolo společnosti Amazon a doručování pomocí dronů je stále nejasno. Tento týden by však Federální letecká správa (FAA) měla oznámit, zda doručování pomocí dronů povolí či nikoliv.
V současné době regulace FAA vyžadují, aby se bezpilotní letouny (drony) pilotovaly pouze na přímý dohled pilota a na určitou vzdálenost. Tento týden však FAA odstartuje sérii testů, aby se rozhodla, zda budou moci drony bezpečně létat napříč vzdušným prostorem v USA i mimo vizuální kontakt pilota. Tímto by se mohla oblaka otevřít projektům jako je doručování pomocí dronů.
Spolupráce FAA a PrecisionHawk
FAA již od května spolupracuje se společností PrecisionHawk, která vyvíjí komerční drony pro letecký průzkum a sběr dat, aby zjistila, jak zachovat oblaka v bezpečí. Firma bude testovat systém LATAS pro vyhnutí se překážkám v severní Karolíně.
První test bude zahrnovat letoun (v tomto případě zkušeného paraglidera), který poletí blízko dronu řízeného člověkem. Tímto testem by se mělo zjistit, jak rychle dokáže pilot reagovat na blížící se objekt.
Pozdější testy budou zahrnovat stejný proces, avšak s tím rozdílem, že dron nebude pilotován člověkem, ale systémem LATAS. Díky němu by se měl dron blížícímu se paraglidistovi vyhnout. LATAS využívá satelity, čidla a mobilní síť společnosti Verizon, aby zjistil svoji přesnou pozici (metoda triangulace).
“Chceme změřit schopnost člověka pilotujícího dron, jak rychle se dokáže vyhnout objektu. Následně výsledky porovnáme se schopností systému LATAS,” řekl Tyler Collins, který vede práci na systému.
Pokročilé části testování
FAA a PrecisionHawk budou později testovat LATAS v situacích, kdy pilot dron nevidí. Většina komerčních dronů dokáže létat na takové vzdálenosti, kdy je člověk nevidí. Tyto testy by mohly vydláždit cestu pro dálkové řízení dronů, což by ocenily firmy jako Amazon či Walmart.
Dalším krokem by byl autonomní let. To by však vyžadovalo minimalizovat technologii podobnou té, kterou využívá Google u svých samořídících aut, aby se vlezla do malého dronu. Pokud budou testy úspěšné, a FAA vymyslí, jak integrovat tuto technologii do národního vzdušného prostoru, Amazon by dostal zelenou pro doručování pomocí dronů.
Zdroj: qz.com