Budoucnost dronů je v jejich propojení se vším

| Petr Minařík

Rok 2015 byl a je velkým rokem dronů. Chris Anderson, výkonný ředitel 3D Robotics a zakladatel DIY Drones, však tvrdí, že opravdu průlomový bude až rok 2016.

Ilustrační foto - Internet věcí | Zdroj: pixabay.com

Ilustrační foto – Internet věcí | Zdroj: pixabay.com

Podle Andersona, hlavního přednášejícího InterDrone, jsou drony ve fázi, kdy by měly využívat internet. “Před lety jste mohli vzít internet a přidat jej do tradičního průmyslu, vaše mysl by poté explodovala vlivem všech těch příležitostí,” vysvětluje. Například, internet kombinovaný s auty je výsledkem aplikace Uber. Internet kombinovaný s jídlem dal vzniknout stránkám Yelp.com nebo OpenTable. Internet v kombinaci s telefony je zase výsledkem smartphonů.

Velké objevy nás teprve čekají

“Ještě jsme ani nepoškrábali povrch,” řekl Anderson. “Drony plus jméno vašeho průmyslu… je to jako ‘Ó můj Bože, to je ta největší příležitost Big data, jakou jsem kdy viděl.’”

“Čas od času nejsou transformačními změnami technologie, jsou to ti, kteří tuto technologii využívají,” řekl. “Dáváme průměrným lidem do rukou výkonné nástroje, to je to, co děláme s drony.”

Tato transformace podle Andersona přijde právě v roce 2016 a nebude se jednat o drony samotné, ty totiž budou součástí Internetu věcí, Big data, snímání reality, osobního vyprávění, video věku, osobní robotiky a automatizace.

“Nejme malý průmysl, který si hraje samotný na písečku,” řekl Anderson. “Jsme součástí většího průmyslu, který začíná u smartphonů a internetu.”

Budoucnost dronů v Linuxu?

Být součástí většího průmyslu také posunuje samotnou definici dronů. Jak se průmysl neustále mění, vyvíjí se také definice dronů, která obsahuje internet, zařízení a cloud. “Jakýkoliv dron, který v příštím roce nebude mít na palubě Linux, bude viděn jako hračka,” prohlásil Anderson.

Je to kvůli faktu, že drony jsou čím dál tím chytřejší. Anderson vysvětlil, že dronům nestačí poskytnout pouze GPS, protože drony mohou mít body letu a stejně havarují do stromu. “Potřebujeme drony, které budou bezpečnější,” řekl. Abychom toho dosáhli, drony musí být schopné zvládat počítačové vidění, vyhnout se překážkám, umět si samy najít cestu, učit se, musí mít ekologické povědomí a adaptivní Fail Safe systémy. Podle Andersona je tedy potřeba, aby fungovaly na Linuxu a na stejném kódu na zemi, v cloudu i ve vzduchu.

“Toto je budoucnost dronů,” řekl. “Jsou to cloudově propojená zařízení, která vám umožní distribuovat výpočetní zařízení všude tam, kde je to vhodné.”

Zdroj: interdrone.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse