Co je to Flying Machine Arena

| Droncentrum

Tzv. Flying Machine Arena (FMA) je přenosný prostor pro bezpilotní lety. Měří 10 x 10 x 10 metrů, je složen z vysoce přesného systému zachycování pohybu, využívá bezdrátovou komunikační síť a software na zakázku, který provádí sofistikované algoritmy pro odhad a kontrolu.

flying machine arena

Systém zachycování pohybu umí lokalizovat více objektů v prostoru s rychlostmi převyšujícími 200 FPS.

Ačkoliv se to může zdát velmi rychlé, objekty v prostoru se mohou pohybovat rychlostí přesahující 40 km/h. Výsledná nepřesnost pak může být celých 5 centimetrů mezi jednotlivými momenty. Tato informace je využívána spolu s ostatními daty a modely systému dynamiky k předvídání stavu objektu v budoucnu.

Systém používá tuto znalost k určení toho, jaké příkazy by měl stroj vykonat, aby se docílilo požadovaného efektu, jako například provedení vysokorychlostních salt, vyvažování objektů, budování struktur nebo zapojení do hry paddle ball. Poté systém prostřednictvím bezdrátového spojení posílá příkazy do dronu, který je vykoná pomocí palubního počítače a senzorů jako jsou například míra setrvačnosti a akcelerometry.

Ačkoliv ve FMA mohou létat různé objekty, vybraným stojem bývá zpravidla kvadrokoptéra díky své hbitosti, mechanické jednoduchosti a robustnosti a schopnosti vznášet se.  Mimoto, kvadrokoptéra je skvělou platformou pro výzkum adaptace a učení. Tým okolo Raffaela d’Andrea se vyrovnal s obtížemi modelů díky algoritmům, které zhruba určí, co by měl stroj dělat, aby předvedl zadaný úkol a následně se učil a adaptoval na základě letových údajů.

Kategorie: Články

Štítky:

Komentáře (0)Vstup do diskuse