Design multicoptéry DJI Phantom
Počet uživatelů multikoptér značky Phantom stále roste. A všichni ví, že kromě změny přiložených samolepek a proužků, se nedá nic moc designově měnit. Tedy zde jste omezení obchodním balením.
Ovšem na internetu lze objednat sadu polepů na vašeho Phantoma. Ale i zde je omezený výběr a může se stát, že narazíte na modeláře, který to bude mít polepeni stejně jako vy.
Pak je tu však i další možnost. Pustit uzdu vaší fantazii a navrhnout si svůj osobní design. Takový, který nikdo jiný zřejmě mít nebude.
Já jsem se rozhodl si „karoserii“ drona poněkud upravit. Popíši nyní krátce postup úpravy, na co si dávat pozor.
Jednou jsem demontoval horní víko Phantoma, odmastil jej a nalakoval celé akrylátovým lakem ve spreji. Ale zde jsem narazil na problém. Plasty jsou sice pružné, ale tento typ laku zřejmě způsobuje jejich zkřehnutí. A pak se mi stalo, že při dotahování krajních šroubků horního krytu došlo k popraskání a někdy i vylomení části plastu. A to se může stát i při časté demontáži stroje. Proto je lepší pouze polep. Další výhodou je, že když se vám to přestane líbit, můžete polep lehce sundat a můžete si vytvořit design zcela nový.
Já jsem se rozhodl polepit horní část modelu reflexními kolečky. Jsou to obyčejné barevné etikety, stačí si jen vybrat tvar a barvu. V mém případě reflex žlutá. Ve stínu, při soumraku a pod UV světlem je tato část modelu krásně vidět a doslova září. V poli jej tak shora v případě nouze lépe uvidíte :-).
Protože se jedná o papírové samolepky, musel jsem arch přelakovat bezbarvým matným lakem. Aby se později dal povrch modelu čistit vlhkým hadříkem. Toto jsem již vyzkoušel a naprosto bez problémů.
Dalším doplňkem byly jen dva modré proužky, která značí přední ramena a nápis DJI. Opět v modré barvě. Toto je součást obchodního balení.
Dalším prvkem jsem vrtule samotné. Dodávají se bílé. Můžete mít karbonové černé. Ale co tak si vrtule nalakovat do barvy, aby vše ladilo? Ano, proč ne? Stačí zakoupit kvalitní akrylátový lak ve spreji. Já jsem zvolil modrou světlou metalízu. Pak je potřeba povrch vrtulí řádně odmastit (líh apod.), zalepit čepičky, které značí závit vrtule. A pak lakovat postupně v několika vrstvách. Až do 100% pokrytí.
Zkoušel jsem pak vrtule ohnout do 90°, nehtem lak sedřít silou. V prvním případě se barva neloupala, ve druhém pak se pouze zmatnil povrch. Musel jsem použít kámen apod. Předmět, abych lak dostal pryč. Takže opět pro běžné čištění, přistání do trávy atd. Naprosto v pohodě. Pro zpevnění laku je možné použít ještě bezbarvý lak. Ale to jsem já nevyužil. Zdá se mi to takto dostatečně odolné.
Jak vidíte, možností je mnoho. Je to jen o vaší představivosti a pak o modelářském umění.