Diagnostika závady gimbalu na kvadrokoptéře DJI F320 P2V+

| Igor Vlahovič

Nehody DJI Phantom se stávají poměrně běžně. Měl jsem možnost opravit již několik havarovaných strojů. Nyní se na mě obrátil majitel, který podcenil nastavení návratové výšky při poklesu napětí akumulátoru u Phantom 2 Vision + F320 a jeho model potkal po cestě zpět vyšší stromy.A jelikož pustil model z vizuálního kontaktu, nemohl adekvátně reagovat. Například převzít model pomocí přepnutí do ATTI a posléze upravit výšku letu.

Poškozený gimbal kvadrokoptéry Phantom 2 Vision + | Zdroj: droncentrum

Poškozený gimbal kvadrokoptéry Phantom 2 Vision + | Zdroj: droncentrum

Rozbor závady a servis

Dali jsme si proto sraz na mé služební cestě v Kutné Hoře a zde jsem mohl zhlédnout video, jak se závěs choval ihned po nehodě. Kamera byla sice v rovině, ale po intervalech vždy padla na jednu stranu. Obraz a data na telefonu měl k dispozici a mohl natáčet a fotit.

Po této nehodě bylo potřeba dle jeho slov vyměnit i regulátor. Proto odnesl model na pozáruční opravu k prodejci. Ten mu za poplatek 1000 Kč vyměnil regulátor a snažil se narovnat závěs, který bohužel dostal při pádu největší náraz. Když si ale donesl model zpět, gimbal vůbec nefungoval, pouze pípal a oznamoval chybu. Kamera však po startu dronu svítila a dávala najevo, že je připravena k akci.

Začal jsem proto s průzkumem gimbalu. Závěs byl sice narovnán, ale ne dokonale. Kamera stále nebyla v ideální rovině a byla také z úhlu od zadního ramene závěsu.

Oprava podomácku

Prvně jsem demontoval zadní krytku, kde se nachází senzor horizontální roviny. Zjistil jsem, že v prodejně vůbec nezapojili zpět flex kabel do slotů pro servo motor a signální kabel. Dost nepochopitelný krok. Za takovou práci pán hradil 500 Kč.

Zapojil jsem proto flex kabel zpět a nastartoval model. Bohužel kamera nedržela pozici, celý gimbal se choval neklidně a pocukával.

Odpojený flex kabel u slotu pro servomotor | Zdroj: droncentrum

Odpojený flex kabel u slotu pro servomotor | Zdroj: droncentrum

Proto jsem zkontroloval nasazení senzoru na osku kamery. Stává se, že se po nárazu naruší ideální rovina uchycení, a pak je toto průvodní jev. Sice jsem narovnal vše dokonale, ale závada nebyla odstraněna.

Poté je potřeba důkladně prohlédnout celý flex kabel. Zjistil jsem, že byl na vnitřní straně (zřejmě v místě nárazu) poškozen. Pak stačí i jedno narušené vlákno, které vyvolává nefunkčnost.

Zajímavý objev

Jenže pán chtěl s kamerou napevno a bez stabilizace alespoň nouzově fotit/točit. Dospěl jsem k zajímavému zjištění: Pokud vás po havárii postihne stejná závada a není přerušen kabel mezi kamerou (optikou) a základní deskou gimbalu, funguje kamera naprosto bez potíží. Pouze v aplikaci DJI Vision nemůžete přenášet foto a video do telefonu. Nevidíte je totiž v nabídce. Data se však na kartu ukládají korektně.

Základní deska gimbalu kvadrokoptéry Phantom 2 Vision + | Zdroj: droncentrum

Řídící deska se senzorem horizontální polohy kvadrokoptéry Phantom 2 Vision + | Zdroj: droncentrum

Aby se nespálily senzory, nesmíte do nich nechat zapojený flex kabel. Stačí tedy jeden vypojit. Gimbal není funkční, pípáním vám dává najevo špatné zapojení, ale když kameru zajistíte třeba přepravní vložkou, můžete nadále pořizovat záběry.

Jen musíte na displeji strpět informaci, že máte odstranit pojistku gimbalu.

Další řešení

Samozřejmě existují i další řešení tohoto problému. Je potřeba objednat nový flex kabel a vyměnit jej, což není jednoduchá práce, ale dá se provést. Osobně bych to zvládl, jelikož jsem již dva gimbaly demontoval. Avšak ani toto řešení nemusí 100% vyřešit problém.

Díky deformaci těla může být gimbal rozvážený a nemusí stabilizovat správně. Ale do doby, než se vymění kabel, se nic nezjistí. Investice 1200 Kč za dva kusy flex kabelu je stále ještě akceptovatelná investice, protože nový gimbal s kamerou stojí oficiálně 16000 Kč.

Pán se tedy nyní rozhodne, zda přijme moje rady a případně se ozve ohledně další pomoci.

Komentáře (0)Vstup do diskuse