Disneyland chce výjimku pro svojí zakázanou letovou zónu

| Petr Minařík

Piloti, kteří se pohybují u tohoto království, vědí, že nad Disneylandem je zřízená zakázaná letová zóna již více než 10 let. Nyní však chtějí lidé z Disney výjimku pro drony — a ne jen tak ledajaké.

Cinderella Castle stojící v Disneylandu | Zdroj: pixabay.com

Cinderella Castle stojící v Disneylandu | Zdroj: pixabay.com

Disney žádá vládu o výjimku pro drony, jež by létaly v synchronizovaných formacích a simulovaly by tak ohňostroj, nebo chcete-li “droní show”. Tato žádost však rozvířila poměrně vážnou debatu.

Využívá Disney svého postavení?

Zakázaná bezletová zóna nad Disneylandem byla totiž zřízena na žádost právě lidí z Disney. Jenže zřízena zde byla proto, aby zde inzerenti nemohli provozovat svoji leteckou reklamu. Studio Disney však tento důvod sofistikovaně zaobalilo, že se zřízením bezletové zóny zvýší bezpečnost. A po událostech 11. září 2001 mu úřady daly zapravdu.

Pro Disney to byla výhra. Cinderella Castle a Tom Sawyer Island nyní mají stejný stupeň ochrany, jako například Bílý dům. Inzerenti však argumentují tím, že zakázané letové zóny nemohou zastavit teroristy od případných útoků.

Co by se výjimkou pro Disney změnilo?

Kdyby studio Disney dostalo výjimku pro létání s drony v zakázané letové zóně, mohlo by si zde provozovat svoje vysněné “ohňostroje” tvořené drony. Avšak inzerenti by nad těmito oblastmi měli stále zakázáno létat. To se jim samozřejmě nelíbí.

Federální letecká správa běžným smrtelníkům povoluje, létat v jednu chvíli s jedním dronem a pouze ve dne. Disney žádá o povolení provozování až 50 dronů v jednu chvíli a ještě k tomu v noci. Tuto žádost argumentuje tím, že drony jsou bezpečné, jelikož váží méně než 4,5 kg, nelétají rychleji 12 km/h, a budou řízeny minimálně 30 metrů od místa, kde budou stát diváci.

Dle inzerentů by studio výjimku nemělo dostat, avšak jak historie ukázala, “peníze a silné postavení jsou mocnější než tvrdá práce jednotlivce,” komentoval situaci inzerent Jim Miller.

To, zda Disney dostane výjimku zatím nevíme. Situaci budeme nadále sledovat a o dalším dění vás budeme informovat.

Zdroj: washingtonpost.com

Kategorie: Aktuality

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse