DJI Inspire 1 vs DJI Phantom 3

| Petr Minařík

Od chvíle, kdy byla představena řada kvadrokoptér DJI Phantom 3, si lidé začali klást otázky, jaký je rozdíl mezi kvadrokoptérami DJI Inspire 1 a Phantom 3 (P3). Kamery těchto dvou dronů jsou totiž téměř stejné – 12 Mpix, 4K rozlišení při 30 FPS na 3-osém gimbalu. Rozdíly nejsou ihned patrné, což vede k otázce: Stojí za to zaplatit za DJI Inspire 1 o několik desítek tisíc víc než za DJI Phantom 3 (Professional)? Pojďme se nyní společně podívat na srovnání těchto dvou kvadrokoptér.

Kvadrokoptéry DJI Inspire 1 a DJI Phantom 3 Professional

Kvadrokoptéry DJI Inspire 1 a DJI Phantom 3 Professional

Kamera, gimbal a obraz

Kamera kvadrokoptéry Phantom 3 Advanced se liší od Inspire 1 rozlišením videa. Je totiž schopná natáčet pouze 1080p video při 60 FPS. Na druhou stranu Phantom 3 Professional sdílí stejnou 12 Mpix kameru (4K při 30 FPS) jako Inspire 1, včetně f/2.8 objektivu s 94° zorným polem. Jediný malý rozdíl je v tom, že se objektiv Inspire 1 skládá z 9 elementů, a má podporu Adobe DNG RAW proti zkreslení. I když obě kvadrokoptéry využívají 3-osý gimbal, Inspire 1 používá pokročilý 360° gimbal Zenmuse X3.

Neupravený záznam z kamery Inspire 1:

 

 

Hlavním rozdílem mezi kamerami je tedy schopnost Inspire 1 zachytit kompletní 360° pole díky hardwarovému řešení – vrtule se zvednou a tím pádem nedochází k narušení videa. U P3 musíte kvadrokoptéru natočit celou, abyste ve videu nezachytili podvozek či vrtule, což se i tak nemusí povést a následně musíte video upravit. To může způsobit nekonzistentní poměr stran.

Video z kvadrokoptéry Phantom 3 Professional:

 

 

Duální ovládání

Kvadrokoptéra Inspire 1 je vybavena duálním ovládáním, což u P3 není možné. Inspire 1 tedy může ovládat jeden člověk (dron i kameru) nebo dva lidé (jeden dron a jeden kameru). Proto je Inspire 1 k dostání buď pouze s jedním ovládáním za zhruba 90 tisíc Kč nebo se dvěma za 100 tisíc Kč.

Duální ovládání kvadrokoptéry Inspire 1 | Zdroj: dji.com

Duální ovládání kvadrokoptéry Inspire 1 | Zdroj: dji.com

Při duálním ovládání od sebe mohou být piloti vzdáleni až 50 metrů. Dálkové ovládání (master) ovládá dron, zatímco druhé (slave) kameru. Naráz může být připojeno až 6 ovládání slave. To se hodí především při natáčení profesionálních leteckých snímků a při kinematografii, kdy je potřeba natočit předem naplánované záběry.

HDMI výstup

Dalším klíčovým rozdílem mezi ovládáními Inspire 1 a P3 je port. Ovládání Inspire 1 obsahuje mini-HDMI port, avšak ovládání P3 jej postrádá. Díky mini-HDMI portu můžete sledovat živý přenos z kamery na mobilním zařízení, FPV brýlích nebo obrazovkách. To je možné i v rozlišení 4K pokud máte 4K televizi nebo monitor. Dokonce můžete nahrávat a vysílat živě (třeba do televize). I když P3 nemá HDMI výstup, i tak můžete sledovat 720p video v reálném čase na vašem zařízení iOS nebo Android pomocí aplikace DJI GO.

Odnímatelná kamera

Věc, kterou je potřeba při výběru mezi Inspire 1 a P3 zvažovat, je odnímatelná kamera na Inspire 1. Tu lze poté připevnit na speciální držák, takže můžete pořizovat hladké záběry ze vzduchu i ze země.

Držák kamery Inspire 1 | Zdroj: dji.com

Držák kamery Inspire 1 | Zdroj: dji.com

Velikost a váha

Inspire 1 váží 2935 g, což je více než 2x tolik co P3. Phantom vážící 1280 g je významně menší a lehčí. To znamená lepší mobilitu a přenosnost. Pokud často cestujete, P3 pro vás bude pravděpodobně lepší volbou.

Inspire 1 je díky své velikosti a váze odolnější, kromě toho má větší motory i vrtule. Ramena jsou vyrobena z karbonového vlákna, což z dronu dělá celkově robustnější a výkonnější stroj. Inspire 1 vydrží také rychlejší a silnější větry. P3 je vyroben převážně z plastu, takže může za silnějšího větru “klouzat”. Kvalita použitých materiálů odpovídá také cenám obou kvadrokoptér.

Rychlost

Jak Inspire 1 tak i Phantom 3 dokáží stoupat rychlostí 5 m/s a mají podobnou maximální rychlost klesání – Inspire 1 – 4 m/s a P3 – 3 m/s. Významný rozdíl je v maximální rychlosti letu. Inspire 1 dokáže letět až 22 m/s, zatímco P3 “jen” 16 m/s (v ATTI módu a za bezvětří).

Baterie

Inspire 1 i P3 využívají inteligentní letové baterie. Kvadrokoptéra Inspire 1 je napájena 6 článkovými Li-Pol bateriemi o kapacitě 4500 mAh. Maximální doba letu je kolem 18 minut. S baterií o kapacitě 5700 mAh lze však dosáhnout až 22 minut letu.

Baterie pro DJI Inspire 1 | Zdroj: dji.com

Baterie pro DJI Inspire 1 | Zdroj: dji.com

P3 využívá 4-článkové Li-Pol baterie o kapacitě 4480 mAh. Díky tomu se doba letu pohybuje okolo 23 minut. Navzdory menší kapacitě baterie je s P3 možno létat delší dobu než s Inspire 1. Každopádně, pokud budete létat s P3 při silnějších větrech, baterie se bude vybíjet rychleji, což znamená kratší dobu letu. Vzhledem k tomu, že je Inspire 1 těžší, silnější vítr tento dron tolik nerozhází a baterie se nebude vybíjet tak rychle.

Baterie pro DJI Phantom 3 | Zdroj: dji.com

Baterie pro DJI Phantom 3 | Zdroj: dji.com

Let

Díky velikosti, váze, struktuře, motorům, vrtulím a rychlosti je let s Inspire 1 stabilnější a kvalitnější než s P3. Malý a lehký rám P3 ne vždy zajišťuje klidný a stabilní let. Avšak hladké video zajišťuje gimbal. Oba drony jsou mimo jiné vybaveny technologií Vision Positioning, která zajišťuje stabilní let uvnitř budov, blízko u země a v oblastech se slabým GPS signálem. V těchto ohledech jsou si kvadrokoptéry velice podobné.

Je třeba říci, že obě dvě kvadrokoptéry mají excelentní letové vlastnosti. Phantom 3 nabízí příjemný zážitek z letu. Dá se snadno přenášet a snadno se s ním létá. Je tedy lepší volbou pro začátečníky.

S Inspire 1 budete schopni dosáhnout lepších letů. Díky hardwarovému řešení (duální ovládání, zvedací podvozek) se však jedná o kvadrokoptéru určenou spíše pro profesionály.

Zdroj: droneblog.com

Komentáře (0)Vstup do diskuse