Doručovací kvadrokoptéra Matternet One

| Petr Minařík

Posledních pár dní testoval startup Matternet svoje autonomní doručovací drony v rozvojových zemích jako například Haiti, Papua Nová Guinea a Bhútán. Nyní je firma připravená vydat verzi kvadrokoptéry Matternet One za 5000$ tedy asi 127 tisíc Kč.

Kvadrokoptéra Matternet One z profilu | Zdroj: mttr.net

Kvadrokoptéra Matternet One z profilu | Zdroj: mttr.net

Matternet, startup Silicon Valley vznikal na Singularity University. Zpočátku byly testovány drony pro lékařské využití na těžko dostupných místech. Například ve státě Papua Nová Guinea spolupracovala společnost Matternet s humanitární organizací „Doctors Without Borders“. Kvadrokoptéry přepravovaly vzorky fiktivních pacientů. Cesta, která normálně zabere několik hodin autem, zabrala dronu 55 minut (s mezipřistáním pro dobití baterií).

„Jakmile máte stanovenou diagnózu, můžete použít stejný systém k přepravě léků (pacientovi). Je to obousměrný systém,“ říká výkonný ředitel Matternetu Andreas Raptopoulos.

Komerční drony Matternetu, která mohou létat v dešti i větru, se budou zaměřovat na obecnější logistiku. „Představte si supermarket Whole Foods spojený s kampusem Google s doručovacími službami na požádání,“ říká Raptopoulos. Na jedno nabití uletí Matternet One s přidanou zátěží 1 kg až 20 km.

Kvadrokoptéra Matternet One | Zdroj: mttr.net

Kvadrokoptéra Matternet One | Zdroj: mttr.net

Dron je navržen tak, aby byl jednoduchý. Kdokoliv se smartphonem se k Matternet One může připojit, zadat cíl cesty a sledovat, jak dron letí. Dron vybaven 3G nebo 4G SIM kartou, letí po vhodné cestě tak, aby se vyhnul letovým trasám a dalším překážkám. Během své cesty zůstává napojený na řídící software.

Podle Raptopoulose bude Matternet soustředit svůj business prvně na zákaznické lety (včetně malého businessu), avšak společnost není ani proti tomu, eventuálně prodávat dron přímo zákazníkům.

Na základě toho, kde se budou nacházet zákazníci, bude Matternet řešit i regulační překážky. „Naše práce byla vždy povolena regulačními úřady podle toho, kde jsme působili,“ řekl Raptopoulos. „Chceme ukázat, že tento systém může fungovat a že je spolehlivý.“

 

 

Zdroj: fastcoexist.com

Komentáře (0)Vstup do diskuse