Dosah signálu kvadrokoptéry P2V+ v módech CE a FCC

| Igor Vlahovič

Dalším testem mého DJI Phantom 2 Vision + F320 byl test dosahu řídícího a video signálu ve volném terénu. Mnozí uživatelé si stěžují, že jim padá řídící signál už po více jak 100 metrech od Home Pointu, a to jak na vzdálenost od sebe, tak i nad sebou. Samozřejmě kvalita dosahu závisí na prostředí, kde létáte i na dalších faktorech. A když už vám dochází akumulátory ve vysílači či Wi-Fi převaděči, na dosahu to nepřidá.

Záběr z dronu při testování dosahu signálů | Zdroj: droncentrum

Záběr z dronu při testování dosahu signálu | Zdroj: droncentrum

Nastavení vysílače a módů

Na vysílači se dají nastavit dva typy vysílacího výkonu. Jednak CE, který je schválen pro země EU a má výkon 25mW. Druhým je FCC a je určen pro USA a další státy. Zde je výkon 100mW, avšak dle současné legislativy u nás není povolen (i když se o tom vedou spory).

Osobně jsem se přesvědčil o tom, jak je to s dosahem v reálné situaci. Výrobce uvádí, že na CE mód je dosah až 400 metrů a ve FCC modu pak i 800 m. To jsou však zřejmě ty nejideálnější laboratorní podmínky.

Provedl jsem dva testy. Jeden tedy v modu CE, druhý pak ve FCC. Prováděl jsem testy vždy na volném prostoru bez vedení VN, zástavby, silnic apod. V případě FCC výkonu jsem jej provedl pouze jednou. Jen abych se přesvědčil o dosahu video a řídícího signálu.

CE mód

Zde jsem po zapsání Home Pointu a kalibrace kompasu zvolil kurz a podle něj jsem pak letěl. Letěl jsem přímo a kontroloval display mého telefonu. Výpadek řídícího signálu přišel ve vzdálenosti 306m (i na druhý pokus). Video signál byl na tuto vzdálenost stabilní.

Dosah při nastavení CE módu | Zdroj: droncentrum

Dosah při nastavení CE módu | Zdroj: droncentrum

FCC mód

Byl dodržen stejný postup i let zadaným kurzem. Zde jsem se dostal na vzdálenost 644 m. Video signál byl opět stabilní a bez výpadků.

Pokud máte nastaven CE mód, počítejte s možnými výpadky při letu kolmo nad sebou už ve výšce 150 m. Může se stát, že takový problém řešit nebudete. Záleží také na stavu elektroniky a kvalitě vysílače/přijímače.

Osobně výkon 25mW a dosah 140 m bohatě stačí. Protože se musí létat na přímý dohled modelu a v této vzdálenosti jej máte ještě plně pod kontrolou.

Dosah při nastavení FCC módu | Zdroj: droncentrum

Dosah při nastavení FCC módu | Zdroj: droncentrum

Shrnutí

Používáním FCC módu sice získáte stabilní signál až na 300m, ale model na tuto vzdálenost již nevidíte a zřejmě porušujete zákonnou normu. Přitom do nedávna byla frekvence 5.8 GHz povolena na 100mW. Až nyní je výkon snížen na 25mW. Navíc frekvence 5.8 GHz je náchylnější na překážky v cestě než 2.4 gHz.

Abyste však mohli využívat obraz svého Android či iOS zařízení, museli v DJI použít na přenos obrazu a telemetrie frekvenci 2.4 GHz a pro řízení frekvenci 5.8 GHz.

 

 

Komentáře (0)Vstup do diskuse