Dosah signálu Parrotu Bebop při ovládání Skycontrollerem – testy 2 a 3

| Igor Vlahovič

Dne 30.5.2015 jsem provedl dva po sobě jdoucí testy dosahu video signálu. Po první testu, kdy nebyl dosah ani 300 metrů, jsem zareagoval na připomínky uživatelů Bebop Drone a provedl testy nové. A pro jistotu rovnou dva.

Pomocník Michal Studený při testování dosahu videosignálu | Zdroj: droncentrum.cz

Pomocník Michal Studený při testování dosahu videosignálu | Zdroj: droncentrum.cz

Příprava před testy

Prvně jsem aktualizoval dron na verzi nejvyšší, tedy 1.98.10. Zjistil jsem, že se mi začal ukazovat údaj o vzdálenosti. Což u předešlé verze nebylo k dispozici. Jinak jsem v menu nepoznal další změny. Vše při starém. Pak jsem ještě aktualizoval Skycontroller. Takže po stránce firmware nebylo dále co zlepšovat.

Potom jsem plně nabil akukulátory. Pro test jsem si od kolegy půjčil tablet Sony 10″, pro lepší náhled a přehled.

Test proběhl na stejném místě jako první test – asfaltová opuštěná cesta v délce půl kilometru, což pro tento test považuji za dostatečnou vzdálenost

Před startem jsem provedl kalibraci kompasu a nastavil jsem manuální výběr sítě. Dále jsem nastavil maximální výšku letu na 21 metrů.

Souhrn parametrů před startem:

Verze aktualizace Bebop:  1.98.10
Výška testu: max. 21 m
Vítr: cca 3m/s
Kalibrace kompasu: provedena
Výběr sítě: manuál
Skycontroller: aktualizován
Akumulátory: nabity
GPS: OK
Náhled obrazu: tablet Sony 10 palců

První test

Zde jsem odstartoval a posléze letěl nad cestou. Kolega Michal Studený model následoval pěšky a hlídal jej. Neustále mne informoval o aktivitách dronu. Pro jistotu jsme byli spojeni mobilním telefonem.

Postupně jsem prováděl print screeny obrazovky tabletu při dosažení určité mety. Nakonec jsem si však omylem zablokoval tablet a ten po mě chtěl heslo – gesto. Proto jsem musel přistát a posléze kolega model přinesl.

V průběhu letu mi vypadl obraz. Pak však opět naskočil, když jsem zacouval zpět k sobě. Poslední údaj o vzdálenosti, než došlo k zablokování obrazovky, byl 492 m. Špatně jsem viděl, údaj z videa sdělil metu 496 metrů.

Druhý test

Celý test jsme posléze opakovali znova. Při tomto testu jsem namířil kameru Sony na obrazovku tabletu a hlavně na údaj o vzdálenosti.

Jelo se znova, tedy letělo. I u tohoto testu nastal výpadek obrazu, ale po chvíli se opět vrátil (po chvíli na 327 metrech ve výšce 18 m). Pak let pokračoval až na metu 452 m. Model však  náhle zahájil návrat na HP, při 35% stavu akumulátoru. U prvního testu se tak nestalo. Stav byl hodně podobný. Model se navrátil a to s akceptovatelnou odchylkou několika metrů

Na Bebop Drone běžela i kamera. Takže ve videu uvidíte zajímavé záběry.

Závěrem

Test považuji za úspěšný. Určitě jsem potěšil příznivce Bebop řady. A testy nekončí. Musím otestovat skutečný dosah řídícího signálu a jak daleko opravdu pojede video signál. Ale to až v dalším testu.

Lepšímu výsledku dle mého názoru pomohlo toto:

  • aktualizace (minimálně ohledně údaje o vzdálenosti). Ale můj názor je, že to mělo být automaticky po první aktualizaci
  • lepší poloha antény Skycontrolleru
  • výška letu byla kolem 20ti metrů
  • model nedoprovázel Phantom, kde může probíhat vzájemné rušení 2,4 GHz
  • možná napomohl i tablet (minimálně lepší a přehlednější náhled)

Tímto děkuji Michalovi Studenému za pomoc a asistenci.

 

Komentáře (0)Vstup do diskuse