Čekají nás války komerčních dronů? Podívejte se na tento "dron chytač"

| Petr Minařík

Ať chceme nebo ne, je potřeba začít řešit otázku, co s drony, které létají nelegálně? Není to tak dávno, kdy jsme představovali dron japonské policie, jež létá se sítí a chytá drony pohybující se v zakázaných oblastech. Dron z Michiganské technologické univerzity však laťku posunuje ještě dál — tento dron totiž síť doslova střílí.

"Dron chytač" v akci | Zdroj: video

„Dron chytač“ v akci | Zdroj: video

Vývoj tohoto dronu má na svědomí tým z Michiganské technologické univerzity vedený profesorem Mo Rastgaar.  Dron dokáže dostřelit síť na vzdálenost až 12 metrů. Při zásahu nelegálního dronu jej následně sbalí a může s ním jednoduše odletět. Zajímavé je, že dron dokáže fungovat autonomně, nebo jej lze ovládat manuálně.

“Náš dron činí jedinečným schopnost chytit určitý dron a následně s ním přistát v určité oblasti,” řekl Rastgaar ve zprávě. Nepřipomíná vám tento dron nějakou filmovou postavu? S trochou nadsázky by se dalo říci, že se jedná o novodobého Spider-Mana.

Jak nápad vznikl?

Rastgaar byl inspirován při jednom zápase Mistrovství světa ve fotbale. Diváci zde byli chráněni snipery. Avšak co by se stalo, kdyby se na stadionu objevil nebezpečný dron nesoucí například výbušniny? Účinná ochrana proti takovému ohrožení neexistovala. Sestřelení takového dronu by mohlo mít katastrofální následky. Proto se Rastgaar rozhodl vymyslet řešení, které umožní podobnou hrozbu bezpečně odvrátit.

Profesor společně s členem týmu Evandro Ficanha již požádali o patentování tohoto vynálezu. Zda však dron uvidíme někdy v akci je zatím ve hvězdách.

Jakým způsobem dron “Spider-Man” funguje, můžete vidět na následujícím videu.

 

 

Zdroj: cnet.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse