Dron jako motivace při běhání

| Petr Minařík

Pokud je pro vás těžké vstát z křesla a jít běhat, pořiďte si dron. To je výsledek studie představený při Computer-Human Interaction konferenci (CHI 2015) v Soulu.

Běhání s dronem, který působí jako motivace. | Zdroj: video

Běhání s dronem, který působí jako motivace. | Zdroj: video

Může to znít trochu jako vtip, avšak podle Floriana Müllera, ředitele Exertion Games Lab na univerzitě RMIT v Austrálii, mohou drony motivovat lidi k cvičení tím, že budou působit jako společníci, tedy motivace.

Studie, první svého druhu, byla zaměřena na inspirování designérů, kteří se zajímají o vytváření robotických systémů, které mohou pomáhat lidem při posilování.

Když tento výzkum  před několika roky začal, museli si Müller ve spolupráci s Matthewem Muirheadem postavit svoji vlastní kvadrokoptéru, protože tenkrát byly komerčně prodávané kvadrokoptéry příliš drahé.

Stroj letí autonomně po traťových bodech podél cesty, avšak může být řízen i manuálně, a má vysoce přesnou GPS a inerciální snímače. Má také měkké pouzdro pro případ, kdyby došlo ke kontaktu s lidmi.

Průběh výzkumu a ohlasy

Výzkumníci rekrutovali 13 příležitostných běžců, aby běhali s kvadrokoptérou po předdefinované trase asi 25 minut, a nahrávali jejich reakce. Účastníci si obecně běhání s dronem užívali, a říkali, že na ně kvadrokoptéra působila jako určovatel tempa.

„Líbí se mi to, protože mi to připomínalo, že s něčím běžím,“ cituje studie jednoho účastníka. „Mám rád běhání s kamarádem.“

Každopádně někteří běžci říkali, že by byli rádi, kdyby mohli s dronem nějakým způsobem „komunikovat“, například co se určování tempa týče. Také nad ním chtěli mít kontrolu pro případ, že by se dostali do nebezpečné situace.

 

 

Budeme v budoucnu běhat s kvadrokoptérami?

Výsledky studie se shodovaly se sportovními výzkumy, které dokazují, že jsou lidé motivovanější, když mají partnera, nebo dokonce psa, který jim dělá společnost.

Někteří z účastníků výzkumu navrhli, aby na ně dron ráno čekal vznášejíc se před dveřmi s jejich teniskami a motivoval je tak k běhání.

„Poprvé jsme ukázali, že kvadrokoptéra může fungovat i jako společník při běhání, víme, že to běžci ocení,“ řekl Müller.

Kvadrokoptéra vědců byla nedávno vybavena rádio přijímačem, takže se dá monitorovat, jak daleko běžci jsou, a plánují se také úpravy, jak vysoko a kde by měl dron letět, jestli před, vedle nebo za běžcem. Avšak zdali budeme běhat s drony jako společníky, se dozvíme až postupem času.

Zdroj: pcadvisor.co.uk

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Kvadrokoptéra, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse