Dron pomáhal navigovat ledoborec

| Petr Minařík

V Austrálii si připsali další prvenství. Pravděpodobně jako první na světě využili dron k navigování ledoborce Aurora Australis při cestě do stanice Casey.

Ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Průběh akce

Dron vzlétl z paluby a poskytl posádce záběry na zamrzlé moře v reálném čase. V průběhu natáčení se přitom dron pohyboval před lodí, aby posádka mohla vyhodnotit, kudy ledoborec dále popluje. Dle Matta Filipowskiho, manažera Australian Antarctic divize konceptů budoucnosti, byl dron velmi užitečným nástrojem, co se navigace týče.

“Bylo to poprvé, co divize Australian Antarctic využila technologii dronů pro asistenci lodní posádce,” řekl Filipowski.

Úspěšné zvládnutí výzev

Dle ředitele společnosti Australian UAV bylo v projektu mnoho výzev, se kterými se museli potýkat.

“Elektronika nemá ráda sníh, baterie zase chlad, a kompas dronu nelze kalibrovat na lodi z několika tisíc tun oceli,” řekl Rennie. “Protože kompas nemohl být zkalibrován na lodi a potřebuje fungovat společně s jednotkou GPS, existovalo riziko, že se dron bude chovat nepředvídatelně.”

“Tento problém jsme vyřešili vypnutím GPS módu. Dron byl tedy řízen manuálně, díky čemuž jsme získali potřebné záběry.” Kvadrokoptéra během mise podstoupila 5 letů. Každý let trval zhruba 8 minut.

“Na rozdíl od nasazení helikoptéry z lodi, může být dron vypuštěn okamžitě (během pár minut). Náklady jsou minimální a jeho skladování šetří prostor. Pro vzlétnutí dronu stačí plocha o rozměru 4 x 4 m,” dodal Filipowski.

Zda se budou drony pro navigování ledoborců využívat i v budoucnu, se rozhodne během následujících měsíců. Je totiž třeba vyhodnotit data. Mimo to, drony jsou stále regulovány úřadem CASA (Civil Aviation Safety Authority), což je obdoba českého Úřadu pro civilní letectví.

Zdroj: auav.com.au

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, Kvadrokoptéra, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse