Představení dronu Solo od firmy 3D Robotics

| Petr Minařík

Firma 3D Robotics nám slíbila „chytřejší“ dron. V dnešních dnech se s ním konečně setkáváme. Společnost představila dron Solo se snadno programovatelným autonomním letem a ovládáním kamery, živým streamováním HD videa a s cenovkou pod 1 tisíc dolarů, tedy asi 25 tisíc Kč.

Solo-3dr

Kvadrokoptéra Solo od 3DR | Zdroj: 3drobotics.com

I když může Solo vypadat podobně jako jiné drony, které nosí GoPro kameru na nezávisle manipulovatelném držáku, jeho chytrost spočívá ve dvou počítačích: jeden v dronu a další v ovládání s držákem pro připevnění smartphonu. Místo toho, abyste museli točit joysticky pro dosáhnutí požadovaného záběru, používá dron kombinaci GPS a předprogramovaných „Smart Shots“.

 

 

Pilot může například nastavit střemhlavý let určitou cestou a následné navrácení dronu zpět, nebo kroužení kolem budovy nebo přednášející osoby. Solo přitom bude dodržovat předkonfigurované virtuální cesty. Během toho můžete manuálně ovládat kameru nebo ji nechat běžet, aby za pomoci softwaru pořizovala fotky automaticky.

Dron Solo s kamerou GoPro | Zdroj: 3drobotics.com

Dron Solo s kamerou GoPro | Zdroj: 3drobotics.com

Funkce

Mód „follow“ zařídí, aby vás dron sledoval a celou dobu udržel v záběru. Solo má také funkci pro pořízení „selfie“ jedním dotekem. Letové cesty jsou stanoveny aplikacemi pro iOS nebo Android.

Video

Pokud se jedná o video, spolupracuje firma 3D Robotics s firmou GoPro, aby spojili činnost hardware fotoaparátu – to je myšleno tak, že Solo může zahájit a stopnout natáčení, změnit zorné pole, FPS a kompenzaci expozice + samozřejmě další nastavení. GoPro udržuje v chodu baterie umístěna v držáku, který má podle 3D Robotics přesnost +/- 0,1°.

Ovládání dronu Solo

Co dělá dron Solo opravdu zajímavým, je to, že nabízí pilotovi takové řízení, jaké chce. Pokud chcete ovládat dron manuálně, můžete; případně si lze vybrat z řady předvoleb úhlů kamery nebo předkonfigurovaných letových cest. A konečně, dron obsahuje také auto mód, který nechá na samém Solu, aby pořizoval fotografie, podle svého softwarového úsudku.

Díky tomu by mohl být dobrou volbou pro ty, kteří by do svého repertoáru rádi přidali nějaké letecké fotografie nebo videa, avšak nemají dostatek času a trpělivosti stát se manuálními piloty.

Ovládání s držákem pro smartphone/tablet | Zdroj: 3drobotics.com

Ovládání s držákem pro smartphone/tablet | Zdroj: 3drobotics.com

Ovládání obsahuje tlačítka jako: vzlet, přistání, return home, pauza a samozřejmě také ovládání pozice kamery. Integrovaný displej ukazuje stav baterie, odhadovanou dobu letu (podle stavu baterie), nastavení kamery a další.

Aplikace pro ovládání dronu Solo | Zdroj: 3drobotics.com

Aplikace pro ovládání dronu Solo | Zdroj: 3drobotics.com

Ovládání má také HDMI výstup, kterým můžete přenášet full HD záznam na monitor. 3D Robotics však do budoucna slibuje i další funkce.

Doba letu se odhaduje na 25 minut bez přidané zátěže, nebo na 20 minut s připevněným držákem a GoPro kamerou. Ovládání vydrží na jedno nabití 4 hodiny. Jak dron, tak i kamera mají vyměnitelnou baterii. Rozsah přenášení videa přes WiFi je asi 800 metrů, v závislosti na podmínkách je velikost latence asi 180ms.

 

 

Na dronu je asi nejlepší věcí to, že pokud s ním havarujete nebo bude mít nějakou systémovou chybu, Solo si provede záznam a 3D Robotics vám vymění dron, držák nebo GoPro (v závislosti na tom, co se poškodí).

Pokud se technologie autopilota osvědčí, budeme o krok blíže dronům, pro jejichž ovládání není potřeba mnoho praxe, ale jen trocha představivosti při pořizování záběrů. Očekává se, že dron Solo bude dodáván na začátku května za cenu asi 25 tisíc (dron samotný) a s příplatkem 10 tisíc za držák GoPro kamery (ta není obsahem balení).

Zdroj: slashgear.com

Komentáře (0)Vstup do diskuse