Drone nationals - první mezinárodní závody dronů

| Petr Minařík

Ve dnech 17. – 19. 7. se v kalifornském městě Sakramento konalo první mezinárodní mistrovství v závodech FPV dronů. Této dvojdenní akce se zúčastnilo přes 100 pilotů z celého světa, kteří si s sebou přivezli malé, vlastnoručně postavené drony, s nimiž poté navzájem soutěžili v tom, kdo proletí nejrychleji cílovou čarou.

Účastníci soutěže Drone Nationals | Zdroj: Facebook - dronenationals.com

Účastníci soutěže Drone nationals | Zdroj: Facebook – dronenationals.com

Závodní drony jsou upraveny tak, aby mohly dosahovat vysokých rychlostí, které mohou přesahovat i 100 km/h. Zároveň nesou kameru, ze které je přenášen obraz v reálném čase do speciálních brýlí. Ty pilotům umožňují vidět přesně tak, jak “vidí” dron. Jedním z takových dronů je například závodní kvadrokoptéra Tilt.

Závody Drone nationals obsahovaly 3 disciplíny – individuální časovku, týmovou časovku a freestyle. Odměna pro vítěze individuální časovky činila 25 tisíc dolarů, což je asi 625 tisíc korun, korunovace na vůbec prvního mistra v závodech dronů a obdržení zlaté spony.

Průběh závodů

Podobně jako například v závodech Formule 1 nebo Nascar, i zde museli piloti nejdříve absolvovat kvalifikační kola, aby se určilo pořadí při startu. Závodníci měli 2 šance na dokončení 5 kol v co nejrychlejším čase. Závodní okruh se mimochodem nacházel na hřišti Bonney Field.

Za největšího favorita byl považován Carlos Puertolas, který je veřejně známý spíše pod přezdívkou Charpu. Jeho videa často sdílíme na našem facebookovém profilu. Není moc těžké uhodnout proč, na jedno z jeho videí se můžete podívat níže.

 

 

Každopádně podobně jako ostatní jezdci, i Charpu bojoval s ne příliš příznivými podmínkami (teploty dosahovaly až 38°C) a vlivem pádu se nekvalifikoval do finálových kol. Vyskytly se také problémy s připojením u technologie, která byla vyvinuta speciálně pro FPV (umožňuje let až 8 závodníkům naráz). V některých závodech drony ani nevzlétly, vlivem slabého signálu.

Celé závody Drone nationals nakonec ovládl Chad Nowak, ten vyhrál všechny 3 disciplíny. Vypadá to, že nebyly poslední (jen na internetu jej sledovalo asi tisíc diváků) a v budoucnu se můžeme těšit na další a další závody pořádané po celém světě.

Na následujícím videu můžete vidět freestyle let ze závodů.

Komentáře (0)Vstup do diskuse