DroneScan – systém pro inventarizaci pomocí dronů

| Petr Minařík

Inventarizace se po celé minulé století moc nezměnila – vysokozdvižné vozíky jezdí k monstrózním hromadám palet, ližiny vyzvednou požadovanou paletu nebo předmět a paleta nebo zásoba je přepočítána, oskenována a přesunuta do příslušného vozu. Hotovo. Opakovat. Každopádně, vypadá to tak, že bylo nalezeno nové řešení – DroneScan.

Co je to DroneScan a jak funguje?

DroneScan je Jihoafrický inventarizační startup, který využívá bezpilotní letouny, aby skenovaly skladové čárové kódy, které jsou normálně příliš vysoko pro oskenování. Zakladatel DroneScan Jasper Pons vysvětluje proces:

„Když přijde na opakující se proces skenování mimo dosah člověka, mohou být drony 100x rychlejší a 100x energeticky efektivnější, než použití doplňovacího vozíku, který musí vyzvednout na dosah předmětu skener čárových kódů vážící 0,8kg, který drží 80kg vážící člověk ve 100kg kleci, aby mohl být předmět oskenován. To stejné však udělá i dron vážící 800g s 80g skenerem. Operátor dronu udělá za dva dny tolik práce, kolik by normálně udělal tým 80 lidí s ručními skenery a doplňovacími vozíky za 3 dny.“

DroneScan využívá kamerou řízenou navigaci, místo GPS, protože potřebuje mnohem přesnější lokalizaci. Pons říká, že systém může být bez problémů integrován na existující dron.

„Vnitřní prostory jsou nová místa pro drony,” řekl v krátkém reportu. „Kvůli absenci GPS systémů pro budovy, zaostáváme v navigaci po skladišti, protože na tomto systému pracuje pouze pár startupů, je to tedy závod o to, kdo se systémem přijde jako první. Těšíme se na explozi použití dronů ve vnitřních prostorách.“

Použitím lokačních čárových kódů přilepených na skladištních regálech, systém DroneScan umožní letounu letět na místo (nezáleží na tom, jak vysoko), ten oskenuje čárový kód, přenese informace o zásobě a obdrží informace z databáze, které obsluze dronu pomohou, letět na další dané místo.

Přestože systém zatím potřebuje pilota (což je i tak drastická úspora lidské energie pro většinu skladišť), společnost pracuje na plně autonomní platformě.

Zájem velkých firem

V současné době o systém projevily zájem velké společnosti jako například DHL. Obří dodavatel plánuje, aby drony umožnily oskenovat 50 000 kódů za čtvrtletí ve velkých skladištích. Klientský převrat jako tento by mohl vést ke kontraktům s firmami jako UPS, FedEx a dalšími výrobci, kteří vlastní velká skladiště, řekl Pons.

Pons předpovídá, že drony budou brzo v inventarizaci a skladování všudypřítomné: „Služby pro počítání zásob pomocí dronů budou v pohotovosti. Přijedou se svým vybavením na víkend, stáhnou dispozice skladiště, oskenují všechny položky ve skladišti a v pondělí ráno vám dají zprávu o uspořádání vašich zásob.“

Zdroj: dronelife.com

Kategorie: Články

Štítky: Drony, UAV, Dron, DHL

Komentáře (0)Vstup do diskuse