Drony budou dělat špinavou práci v samoopravných městech

| Petr Minařík

Již žádné další čekání na to, až silničáři opraví rozbitou silnici. Brzy by tuto práci mohli dělat roboti, kteří by problém automaticky detekovali a opravili. Dnešní pokročilá technologie dronů umožňuje dělat s nimi různé věci: uměnídoručování jídla a nápojů v restauraci či chránit archeologická naleziště.

Ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Inženýři v Anglii nyní chtějí dronům uložit větší úkol: Opravit celé město. Univerzita ‘Univerzity of Leeds‘ nedávno vyhrála grant ve výši téměř 155 milionů Kč od anglické rady ‚Engineering and Physical Sciences Research Council‘, aby ‘vytvořila národní infrastrukturu pro takzvaná “samoopravná města”, kde by malí roboti identifikovali a opravili vše od výmolů na silnici přes veřejné osvětlení po vodovodní potrubí.

Tři sady dronů pro různé účely

Tým je veden stavebním inženýrem Philem Purnellem, k němuž patří výzkumníci z univerzit ‘University College London, ‚University of Brimingham‘ a ‘University of Southampton’. V současné době pracují na třech návrzích dronů. Jedna sada robotů bude zodpovědná za “vyhlížení a opravení”. To znamená, že drony budou sedět na nějakém vyvýšeném místě (podobně jako ptáci na vysokých stavbách) a budou provádět menší opravy například pouličního osvětlení. Další sadou budou drony “pochop a oprav”. Ty nejen že automaticky prohlédnou, diagnostikují a opraví výmoly na silnici, ale budou také předcházet nově vzniklým. Třetí sadou budou drony “vystřel a zapomeň”. Jejich prací bude oprava potrubí v případě potřeby.

Výhoda? Použití dronů znamená, že problémy mohou být zaznamenány a opraveny poměrně brzy.  Město tedy nebude muset provádět rozsáhlé a rušivé opravy. “Většina toho, co navrhujeme, jsou pro drony poměrně jednoduché a všední úkoly,” řekl Purnell. “Když se podíváte na hlavní poruchy infrastruktury – věci jako výmoly nebo prasklé potrubí – jsou často způsobeny velmi malými, milimetrovými defekty. Pokud je zaznamenáme brzy automatizovaným systémem, nevzniknou z nich později větší poruchy a nepříjemnosti.”

Nahradí drony lidskou pracovní sílu?

Tak jak výzkumníci očekávali, ne všichni jsou novým potenciálem dronů nadšeni. “Pokud se podíváte do britského tisku, některé komentáře, kterých se dočtete, vypadají asi takto: ’Děkujeme mnohokrát, že nám berete práci.’ Jsou to velmi platné názory,” prohlásil Purnell. “Máme velkou pracovní sílu v údržbářském průmyslu. Měli bychom se tedy dívat i na to, jaké efekty by použití dronů mělo na pracovní modely, rozdělování bohatství a společnosti nebo rovnost přístupu k infrastruktuře. O těchto potenciálních problémech hodně uvažujeme.”

Kvůli těmto obavám zapojil do projektu tým výzkumníků také sociology, ekonomy a geografy, aby jim pomohli sledovat sociální, ekologické, politické a ekonomické dopady této nové technologie. Purnell také zdůraznil, že účelem není nahradit lidi, ale nechat drony dělat špinavou (a někdy nebezpečnou) práci. Tím pádem by lidé mohli dělat intelektuálně náročnější úkoly, ve kterých budou nabírat zkušenosti napříč různými odvětvími.

Cíl do budoucna

Velkým cílem je nyní otestovat automatizované systémy při práci s lidmi. Tím by se zefektivnila infrastruktura. Aby tým dosáhl tohoto cíle, berou si členové projektu příklad z přírody. Jedná se o takzvanou inteligenci hejna. “Hledáme biologické studie a říkáme: ‘Máme velký počet relativně levných a hloupých dronů létajících společně. Můžeme dosáhnout rozvíjení jejich chování, které by nám umožnilo centralizované řízení?’”

Pokud půjde projekt tak, jak se plánuje, bude to počátek města budoucnosti. I přesto je však město plné dronů dekády daleko. Purnell prohlásil, že jeho tým bude schopen otestovat své drony do jednoho roku.

Líbilo by se vám město, kde drony dělají špinavou práci? Podělte se s námi se svým názorem do komentářů.

Zdroj: citylab.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse