Drony budou pomáhat rybářům v Dánsku

| Petr Minařík

Dánské ministerstvo životního prostředí a potravin přispěje 1,7 milionů dánských korun (asi 6,2 milionů Kč) na projekt, ve kterém budou využity vodní a letecké drony pro hledání hejn ryb. Tím by se měla zvýšit efektivita rybaření a snížit dopady na životní prostředí v důsledku spalování pohonných hmot.

Ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Eva Kjer Hansen, ministryně životního prostředí a potravin, je, co se týče projektu, velmi optimistická: “Existuje mnoho způsobů, jak mohou dánští rybáři vydělat více peněz. Není to jen o kvótách, je to také o chytřejším rybaření,” řekla.

“Použití dronů k hledání ryb je opravdu dobrý příklad toho, jak můžeme s moderními technologiemi a dobrými nápady zefektivnit práci a zároveň ulevit životnímu prostředí.”

Náklady na pohonné hmoty tvoří asi 40% celkových nákladů při lovu ryb. Tyto náklady představuji v přepočtu zhruba 360 tisíc Kč/den na moři. Záleží však na velikosti lodi.

Mimo ušetření finančních prostředků má projekt hrát velkou roli ve snížení nežádoucích úlovků (nechtěný či neprodejný úlovek). Ty totiž představují asi jednu čtvrtinu celkových úlovků. Rybáři by díky dronům mohli předem identifikovat hejna ryb, než natáhnou sítě. Pravidla zakazující likvidační nežádoucí lov jsou v současné době zaváděna.

Zdroj: cphpost.dk

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse