Drony budou v Japonsku pomáhat při katastrofách

| Petr Minařík

Firma Aerosense brzy na jaře odstartuje projekt, ve kterém budou hrát důležitou roli právě drony. Drony totiž budou doručovat humanitární potřeby do oblastí izolovaných v důsledku zemětřesení, přívalových dešťů a dalších přírodních vlivů.

Sony i ZMP budou mít ve firmě téměř stejné podíly | Zdroj: Sony

Prototyp dronu od Aerosence | Zdroj: Sony

Tento projekt vznikl na žádost lokálních úřadů a zdravotnických zařízení. Technické zázemí (drony) obstará společnost Aerosense Inc. Pomocí jejich dronů se budou doručovat zdravotní zásoby a komunikační zařízení do oblastí, kam se nedostanou automobily či lodě. V Japonsku to bude vůbec poprvé, kdy se drony využijí pro podobné účely.

Firma Aerosense bude společně s ministerstvem hospodářství, obchodu a průmyslu testovat drony během měsíců leden/únor. Po analýze bezpečnostních rizik (někdy v březnu) by měl být odstartován ostrý provoz.

Jaký dron bude využíván?

O dronu Aerosense už jsme jednou psali. Jedná se o dron ve tvaru letadla, který dokáže vzlétnout i přistát vertikálně. Dron je dlouhý 160 cm a široký 220 cm. Dokáže unést 1 kg a létat rychlostí až 100 km/h na vzdálenosti kolem 100 km. Od původních návrhů se tedy parametry trochu snížily.

Drony budou posílány na místa, kde bude například vlivem zemětřesení rozbitá cesta, a pro automobily bude nemožné se sem dostat. Drony by měly být také efektivním prostředkem, jak posílat pomoc na ostrovy, kde je poničený přístav apod.

Například minulý rok v prosinci byly některé oblasti v prefektuře Tokushima odříznuty vlivem napadaného sněhu. Rekordní přívalové deště také odřízly obyvatele Joso v prefektuře Ibaraki.

I když se počasí v podobných případech zlepší, není možné využít helikoptéry, jelikož bývá často problém najít přistávací plochu. I z tohoto důvodu by měly být drony efektivnějším a levnějším řešením.

 

 

Zdroj: chicagotribune.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse