Drony budoucnosti budou létat bez lidské kontroly

| Petr Minařík

Technologie dronů začíná být tak pokročilá, že budou speciální 3D kamery drony navigovat bez potřeby lidského zásahu, prohlásil počítačový gigant Intel.

Dron AscTec Firefly | Zdroj: video

Dron AscTec Firefly | Zdroj: video

Na přehlídce „Intel Future Showcase“ v Londýně, předvedla firma Intel samo-navigující se dron, přesněji řečeno hexakoptéru. Intel jej vytvořil společně s firmou Ascending Technologies. Dron obsahuje 6 kamer Intel RealSense s dlouhým rozsahem.

Každá RealSense kamera obsahuje technologii hloubky snímání, která měří vzdálenost a hloubku v reálném čase. Společně kamery vytváří 360° mapu, kterou dron využívá pro navigaci.

Hexakoptéra AscTec Firefly dokáže létat 12-14 minut rychlostí až 15 m/s. Maximální vzletová váha se pohybuje okolo 1,6 kg, zatímco maximální přidaná zátěž může vážit až 600 g.

Na rozdíl od existujících komerčních dronů, které jsou běžně řízeny osobou na zemi pomocí ovládání nebo mobilního zařízení, jakmile tyto drony dostanou zadaný začátek a konec cesty, mohou letět nezávisle a navíc se vyhýbat i překážkám.

 

 

Scott Dwyer, produktový a marketingový manažer Intelu, věří, že samo-navigující se drony nabídnou mnoho výhod.„V konečném důsledku to bude bezpečnější a užitečnější robot… Bude se moct vyhýbat lidem, takže bude menší pravděpodobnost, že dron do někoho vrazí a zraní ho,“ řekl.

Dwyer věří, že by mohly mít drony lepší využití, než doručování balíků, které chce provádět Amazon. „Představte si, že by dron s defibrilátorem přistál u někoho, kdo by měl zrovna infarkt, aby mu pomohl,“ řekl.

Intel již provedl úspěšné zkoušky samo-navigujících se dronů a pracuje s partnery, aby jej co nejdříve přivedli na trh.

 

 

Zdroj: bt.com

Komentáře (0)Vstup do diskuse