Drony by mohly zachraňovat životy v Malawi

| Petr Minařík

Vláda v Malawi a UNICEF odstartovali testování dronů pro doručování vzorků krve lidí potenciálně nakažených virem HIV. Testy by měly ukázat, zda budou drony časově a finančně výhodnější než běžné metody doručování. 

První testy již proběhly

Vůbec první let na 10 km proběhl úspěšně. Dron během 15 minut doručil vzorky z komunitního zdravotního střediska do laboratoře Kamuzu Central Hospital. Další testy se konaly do pátku 19. března, o jejich úspěšnosti však nemáme informace.

V současné době trvá v průměru 11 dní doručit vzorky krve ze zdravotních středisek do laboratoří. Dalších 8 týdnů zabere, než jsou vzorky vyhodnoceny a dopraveny zpět. 

„HIV je v Malawi stálá bariéra k dalšímu vývoji, každým rokem zde zemře 10 tisíc dětí na následky nemoci HIV,“ řekl Mahimbo Mdoe, zástupce UNICEF v Malawi. „Tato inovace by mohla být průlomová při překonávání problémů v dopravě a s nimi spojenými zpožděními.“

Budoucnost dronů v Malawi

Pokud vše půjde podle plánu, budou drony využívány pro doručování vzorků krve. V podobných případech platí: čím dříve se vzorky dostanou do laboratoře, tím lépe. 

Pro doručování vzorků jsou využívány autonomní drony Matternet One švýcarského výrobce Matternet, které jsme zde již představovali. Nájem dronu Matternet One stojí zhruba 25 tisíc Kč na měsíc. Tato cena je však při možné záchraně života zanedbatelná.

 

Zdroj: unicef.com

Kategorie: Články

Štítky: Drony, Doručení dronem, Matternet

Komentáře (0)Vstup do diskuse