Drony možná budou hledat v lesích pohřešované osoby

| Petr Minařík

Inteligence dronů získává stále větší rozměr. V poslední době se do dronů začínají implementovat systémy pro vyhnutí se překážkám, jako je tomu například u hexakoptéry Typhoon H. Vývojáři ze švýcarské univerzity v Curychu a centra NCCR Robotics však zašli ještě dál — naučili drony autonomní navigaci v lese.

Ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Jak autonomní navigace v lese funguje?

Pojďme si spojení “autonomní navigace v lese” trochu rozvést. Toto spojení znamená, že drony jsou díky softwaru schopny s určitou přesností rozpoznat, kudy asi vede cesta, po které se pohřešovaný člověk vydal. Aby se drony rozhodly, kam letět, využívají metodu strojového učení, tzv. “deep learning”.

Abyste však počítač naučili rozpoznat, kudy má v lese letět, nestačí k tomu naprogramovat pár řádků kódu, nýbrž je třeba posbírat velké množství dat, ze kterých se následně bude vycházet. K tomuto účelu vývojáři připevnili tři kamery GoPro na hlavu jednoho z turistů. Každá z kamer mířila jiným směrem: doleva, rovně a doprava. Turista byl následně vyslán do švýcarských Alp, kde probíhal sběr dat.

Po hodinách strávených na různých cestičkách bylo nafoceno přes 20 tisíc fotografií. Vývojáři následně využily tyto obrázky k tomu, aby počítač naučily algoritmus, který zvládne určit, kudy vede cesta.

Výsledky projektu

Výsledkem tohoto projektu je algoritmus využívající deep learning, jež zvládne s 85% přesností určit správný směr v naprosto neznámých místech. Tento výsledek údajně převyšuje úspěšnost lidí, která činí 82 %.

Vývojáři však tvrdí, že jsou tyto výsledky stále ještě v předběžných fázích. Stále je prý třeba udělat mnoho práce před tím, než drony budou naprosto samy schopny hledat ztracené turisty, i tak se ale jedná o velký úspěch.

Vizuální představu o tom, jak tento systém funguje, můžete vidět na následujícím videu.

 

 

Zdroj: theverge.com

Komentáře (0)Vstup do diskuse