Drony pomáhají farmářům k vyšším výnosům

| Petr Minařík

Startup Sky Squirrel Technologies nalezl velmi užitečné využití dronů. Nasazuje totiž drony vybavené infračervenými kamerami, které pak brázdí oblohu nad vinicemi. Obrázky z dronů jsou následně zasílány farmářům, kterým pomáhají sledovat úroveň vlhkosti, nemoci, hniloby, poškození hmyzem a obecné zdraví plodin. Všechny tyto aspekty se výrazně podílí na kvalitě hroznů a výsledného vína.

Dron firmy Sky Squirrel pro analýzu vinic | Zdroj: facebook.com - SkySquirrelTechnologies

Dron firmy Sky Squirrel pro analýzu vinic | Zdroj: facebook.com – SkySquirrelTechnologies

Velký přínos technologií

V minulosti museli farmáři procházet svá pole a sbírat vzorky, které následně zasílali do laboratoře. “Pokud máte stovky akrů, je to nerealizovatelné,” říká Richard van der Put, spoluzakladatel a technologický ředitel společnosti Sky Squirrel.

Pro srovnání, během jednoho letu je pořízeno zhruba 500 obrázků. “Naši klienti nám posílají obrázky přes cloud. My je poté kombinujeme do map,” říká van der Put. “Poté využíváme speciální algoritmus, který nám umožní posoudit zdraví plodin.” S pomocí systému GPS na mobilních zařízeních, mohou farmáři vidět, kde v poli se zrovna nachází. Následně mohou provést analýzu daného místa.

Výsledek: Jeden z klientů snížil spotřebu vody o třetinu. Systém také prokázal 97% efektivitu při detekci nemocí jako “Flavescence dorée” – která postihuje zejména evropské vinice. Odhalil také “Leafroll” – nemoc, která může zničit 30 až 50% vinice.

Sky Squirrel teprve po roce prodejů získal příjem v hodnotě 3,5 mil. Kč u klientů v Chile, Francii, Španělsku, Rumunsku, Švýcarsku a Kanadě.

Příležitost pro mladé firmy

Zemědělský trh však zůstává výzvou pro mladé firmy zejména proto, že je tak rozmanitý a rozšířený. “Producenti kukuřice nemají stejné potřeby jako pěstitelé pšenice nebo řepky,” vysvětluje Doug Knox, viceprezident společnosti Bioenterprise. “Největší bariérou před vstupem na zemědělský trh je vytváření povědomí.”

Firma Sky Squirrel překonala tuto bariéru zaměřením se na specifické místo (vinice), se záměrem vytvoření řešení k pokrytí i dalších plodin. Podobně fungují i partnerské společnosti Resson Aerospace of Frederiction a McCain foods. Ty nyní využívají drony ke sběru informací, které mohou pomoci snížit potřebu postřiků a zvýší tak výnosy z bramborových polí.

Bezpečnost jídla

Bezpečnost jídla je podle Knoxe další oblastí zemědělství zralou na inovaci. Poukazuje na “geofencing” software pro virtuální ohraničení vyvinutý startupem Be Seen Be Safe s cílem předcházet šíření nemocí, jako je například ptačí chřipka nebo epidemie prasečí chřipky.

Kdokoliv s Be Seen Be Safe aplikací ve smartphonu/tabletu automaticky spustí signál v momentě, kdy vkročí na virtuálně ohraničený pozemek. “Když by nastal únik nemoci, můžeme v podstatě zmáčknout tlačítko a program nám poté automaticky ukáže, odkud přišli lidé, kteří se nacházeli na potenciálně nakažené farmě, a kam následně šli,” říká prezident společnosti a výkonný ředitel Tim Nelson.

Zdroj: theglobeandmail.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse