Drony pomáhají pěstovat jahody

| Petr Minařík

V americkém městě Plant City (Florida), začali tamní farmáři využívat drony pro pěstování jahod. Pro tyto účely využívají hexakoptéru vybavenou speciálními kamerami. Drony farmářům šetří čas, peníze a přispívají k lepšímu životnímu prostředí.

Ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Jak už sám název Plant City napovídá, jedná se o město, které se soustředí především na pěstování ovoce a zeleniny. Někdy bývá také přezdíváno ‘hlavní město jahod’. Ve světě na sebe strhává pozornost především díky ‚Jahodovému festivalu‘ – a teď i díky dronům.

Farmáři zde totiž využívají drony pro odhalování škůdců, nemocí a dalších faktorů, které by mohly snižovat úrodu jahod. Drony létají zhruba ve stometrové výšce nad úrovní terénu a snímají fotografie. Během 11 minut jsou schopny obsáhnout přes 9 hektarů úrody a nafotit téměř 220 infračervených fotografií.

Z nasbíraných dat je poté poměrně snadné zjistit, která místa je potřeba důkladněji prozkoumat s lepšími kamerami. Následně se dají jednotlivé faktory lépe identifikovat. Mezi faktory, jež narušují růst jahod, patří například svilušky (druh roztoče), plísně a další nemoci.

Proč právě drony?

Hlavními důvody, proč farmáři využívají právě drony, je především úspora peněz a času. Mimo jiné je však chráněno také životní prostředí, protože farmáři nemusí využívat postřiky plošně, ale jen lokálně.

Zda bude tato metoda efektivní se ukáže v následujících třech letech. Během této doby bude systém zdokonalován a následně může být využit i u jiných druhů rostlin, jako je například cukrová třtina, rajčata, vodní melouny, citrusy a další.

Zdroj: tbo.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV, Hexakoptéra

Komentáře (0)Vstup do diskuse