Drony pomáhají předpovědět erupci vulkánu

| Petr Minařík

Drony se dají využít mnoha způsoby. Na Islandu však vědci posunuli laťku zase o kousek výš. Využívají tam totiž drony pro předpověď erupce vulkánu. Jak to ale dělají?

Ilustrační foto | Zdroj: video

Ilustrační foto | Zdroj: video

Vědci pomocí dronů vytvářejí letecké snímky, ze kterých poté sestrojí 3D modely vulkánu Katla. Díky modelům poté mohou sledovat změny v oblasti. Vulkán Katla je totiž jedním z nejaktivnějších a nejnebezpečnějších vulkánů v zemi.

Mezi další využití dronů v této oblasti patří například monitorování termálních aktivit. Použití dronů je výrazně levnější než u helikoptéry. Jeden z dronů byl dokonce využit při snímání vulkánu Bardabunga. V oblastech, kde dron natáčel, dosahovala láva téměř 2000 °C (video níže).

 

 

Proč je vulkánu věnována taková pozornost?

V roce 2010 na Islandu vybuchl vulkán Eyjafjallajokul (známý též jako E-15). Kvůli této události se vlivem prachového mračna uzavíral letový prostor a letecké společnosti stály tyto odstávky velké peníze. Podle odhadů se finanční ztráta aerolinek pohybovala okolo 150 milionů eur denně.

Vulkánu Katla je věnována velká pozornost především proto, že dle statistik mohutně exploduje dvakrát za 100 let. Nyní je však již téměř století klid a další exploze se očekává v blízké budoucnosti. Kromě ekonomických důvodů jsou tedy v sázce také lidské životy. Nedaleko vulkánu Katla se totiž nachází vesnice Vík, která čítá necelé tři stovky obyvatel.

Spojení dronů a vulkánů však navzdory jejich novému využití není úplně nové. Drony jsou totiž často využívány pro natáčení úchvatných záběrů. Na videu níže můžete vidět záběry od National Geographic.

 

 

Zdroj: news.sky.com

Komentáře (0)Vstup do diskuse