Drony pomáhají šimpanzím populacím

| Petr Minařík

Mít oči v oblacích může znamenat dobré věci. Drony již pomáhají sledovatpopulaci medvídků koala nebo dinosauří stopy. Další užitečné využití dronů je u ohrožených druhů šimpanzů v odlehlých oblastech džungle. Díky dronům, které jsou vybaveny kamerami, jsou vědci schopni rozeznat šimpanzí hnízda, což výrazně pomáhá při snaze o zachování jejich zanikající populace.

Šimpanz v koruně stromu | Zdroj: Liverpool John Moores University

Šimpanz v koruně stromu | Zdroj: Liverpool John Moores University

Populace šimpanzů se v posledních dvou dekádách výrazně snížila. Proto se Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) rozhodl, že přišel čas na její záchranu. Monitorování míst, kde šimpanzi žijí, je rozhodující. Ochráncům přírody to totiž umožňuje odhalovat změny v těchto maličkých populacích a poznat, kdy by mohly být nebezpečně nízké.

Tradiční monitorování – drahá záležitost

Tradiční monitorování vyžadovalo drahé a časově náročné pozemní průzkumy. Vědci strávili hodiny procházení terénem a počítáním hnízd. A protože zvířata často staví svá hnízda v korunách stromů, byla zde míra skepse, zda bude nasazení dronů fungovat.

Avšak nová studie provedená výzkumníky z IUCN a univerzity Liverpool John Moores demonstrovala, že tato hnízda mohou být hledána dronem. Výzkumníci používají levné drony, aby nafotili velké množství fotografií při 20 minutových letech nad oblastí, jejíž prozkoumání by po zemi zabralo hodiny. Při prohlížení fotografií byli vědci schopni objevit hnízda a demonstrovat tak novou techniku, která by ochráncům přírody mohla ušetřit čas i peníze.

“Výsledky této studie ukázaly, že drony mohou být novým nástrojem pro rychlejší zjištění, zda jsou šimpanzi přítomni v dané oblasti,” říká Alexander van Andel z IUCN a jeden ze spoluautorů studie. “Studie navíc ukazuje, že vhodnost prostředí může být stanovena identifikováním druhů stromů pomocí dronu, které jsou důležité pro stravu šimpanzů.”

Zdroj: gizmodo.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV, Dron s kamerou

Komentáře (0)Vstup do diskuse