Drony pomáhaly zkoumat erodované pobřeží na Novém Zélandu

| Petr Minařík

Společnost Fulton Hogan zabývající se výstavbou silnic, využila hexakoptéry vybavené kamerami pro zkoumání erodovaného pobřeží North Otago.

Zkoumání pobřeží bylo prováděno za účelem nalezení míst, kde je vozovka ohrožena podemletím vlnami.

Ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Pro představu, ročně ubudou průměrně 2 metry pobřeží East Coast. V posledních pěti letech také několikrát došlo k neočekávaným sesunům.

Přínos dronů při zkoumání pobřeží

Drony, v tomto případě hexakoptéry, zajistily záznamy pobřeží (operace přinesla asi 4-5 hodin záběrů) pobřeží. Ty budou použity k vytvoření trojrozměrného pohledu míst nejvíce postižených erozí.

Mimo to záběry poskytnou také možnost srovnání, k jak velkým škodám došlo v časových intervalech 6 a 12 měsíců.

Vedoucí laboratoře firmy Fulton Hogan, Sean Connaughton, řekl, že drony jsou mnohem bezpečnější a poskytly skvělý pohled z ptačí perspektivy.

“Je to fantastický nástroj, skvělý kus vybavení… Pokud jej použijete správně, můžete získat pohledy, které by si jinak vyžadovaly velké úsilí.”

Použití dronu stojí okolo 70 tisíc Kč na denní průzkum, což je jen zlomek toho, kolik stojí expedice z lodí a týmy, které se slaňují z útesů.

Michael Voss, vedoucí rady z města Waitaki, byl použitím hexakoptéry nadšený. Mimo to bylo využití dronů cenově dostupnější než v případě výše zmíněných metod.

Voss také dodal, že očekává rozšíření dronů do rad ve všech městech na Novém Zélandu, jakmile lidé odhalí potenciál dronů.

Zdroj: radionz.co.nz

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV, Hexakoptéra

Komentáře (0)Vstup do diskuse