Drony se o chlup minuly s letadlem

| Petr Minařík

Dvě různá komerční komerční letadla se minulý týden málem srazila s dronem nedaleko letiště Johna F. Kennedyho (JFK) v New Yorku, uvedla tak CNN. Dvě letadla, Jet Blue 1843 a Delta 407, nakonec přistála v pořádku a bez potřeby úhybného manévru. CNN také uvedla, že třetí pilot viděl dron nedaleko letiště JFK v neděli večer.

Ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Pilot letu Jet Blue 1843 viděl dron, který letěl přímo pod nosem letadla letounu kolem 14:24 (Eastern Time), zatímco pilot Delta 407 byl nedaleko kolize s dronem zhruba v 17:00 (ET).

V záznamu letového střediska je možné slyšel pilota letu Delta 407, jak říká, že dron letí asi 30 metrů pod pravým křídlem jeho letadla ve chvíli, kdy letěl nad opuštěným letištěm Floyd Bennett Field, ze kterého je nyní národní park nedaleko JFK.

Ignorace pravidel

Nadšencům se speciálním povolením je dovoleno řídit malé bezpilotní letouny v malém prostoru Floyd Bennett Field, avšak jinak jsou v této oblasti drony výslovně zakázány. Avšak toto pravidlo zřejmě nezastavilo některé vlastníky dronu před létáním mimo určenou oblast.

Podle pilota letu Delta 407, letěl s dronem jeho majitel ve výšce 310 metrů, což je daleko za limitem stanoveným na 150 metrů.

Experti tvrdí, že by piloti dronů měli být tvrdě potrestáni, protože drony představují vážné riziko.

Federální letecká zpráva (FAA) zakázala létání s dronem v okruhu 5 mil (8,05 km) od letiště a také v blízkosti letadel s posádkou. V současnosti to však mnoho pilotů nezastaví před vlétnutím do zakázané oblasti. Návrhy Amazonu a partnerství mezi NASA a Verizonem volají po systémech, ke kterým by byly připojeny všechny drony, více zde.

Létání s dronem nedaleko letadel je nebezpečné, protože by se teoreticky mohl zaseknout v turbínách nebo narazit do kokpitu, což výrazně zvyšuje riziko nehody letadla.

Zdroj: mashable.com

Kategorie: Články

Štítky: Drony, UAV, Dron s HD kamerou

Komentáře (0)Vstup do diskuse