Drony sledují volně žijící zvířata v Austrálii

| Petr Minařík

Rok 2015 bude průlomovým především ve využití dronů v oblasti zachování volně žijících zvířat. Lindberghova nadace v březnu tohoto roku odstartovala svoji iniciativu AirShpherd, aby zastavila pytláctví slonů a nosorožců v Africe. Drony byly použity také výzkumnými týmy pro sběr hlenů velryb a sledování mořských želv. Nyní však univerzity Ausralian National University a University of Sydney vyvinuly způsob, jak využít drony ke sledování volně žijících zvířat, která jsou označena sledovacími zařízeními.

Dron Falcon 8 od Ascending Technologies a tým okolo Debbie Sounders | Zdroj: Stuart Hay/Australian National University

Dron Falcon 8 od Ascending Technologies a tým okolo Debbie Sounders | Zdroj: Stuart Hay/Australian National University

Vývoj systému zabral přes dva roky, avšak využívá ne zcela hotový dron Falcon 8 od Ascending Technologies. Opravdové inženýrství vstupuje do hry ve chvíli, kdy je dron vybaven vlastním přijímačem a anténou. Ty poskytují informace o poloze zvířat (vybavených radio vysílači) v reálném čase.

Jak to celé funguje?

“Funguje to tak, že nechceme létat přímo proti zvířatům, protože bychom je vystrašili. Proto vyletíme zhruba do 30 až 50 metrové výšky,” říká Soundersová, ekoložka volně žijících živočichů. “Poté, až zachytíme signál, ukáže se nám na Google Mapách, kde se dané zvíře nachází.”

Technologie RFID, tedy Identifikace na rádiové frekvenci, již existuje dekády, avšak přidání speciálně upraveného dronu vylepšuje přesnost sesbíraných dat a umožňuje sledovat oblasti, které jsou kompletně nepřístupné pro zemní relé. Výzkumníci již podali zprávu, že jsou schopni za 40 minut zvládnout to, co by normálně trvalo půl dne a více.

“Venku existují druhy, u kterých nevíme mnoho o tom, jak žijí, protože se vyskytují v těžko dostupném prostředí,” říká Debbie Soundersová z Austrailian National University.

Původní testy probíhaly na malých klokanech, avšak hlavním cílem projektu je sledovat stěhovavé ptáky, jako je například ohrožený Swift papoušek.

 

 

Zdroj: suasnews.com, gizmag.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse