Drony v Austrálii pomáhají sledovat žraloky

| Petr Minařík

Čeho se lidé na dovolených u moře bojí nejvíce? Vysokých cen, studené vody nebo příliš velkých vln? Ne, většinou to bývá hrozba žraloků. Australská vláda však lidem dodala větší pocit bezpečí, když 25. listopadu odstartovala testovací program, který využívá drony ke sledování žraloků poblíž pláží v New South Wales.

Drony v Austrálii pomáhají sledovat žraloky | Zdroj: pixabay.com

Drony v Austrálii pomáhají sledovat žraloky | Zdroj: pixabay.com

Při hrozbách útoku žraloka na člověka bývá zpravidla vyslána helikoptéra, aby prozkoumala danou oblast. Nasazení helikoptéry je však nákladné a helikoptéře trvá relativně dlouho, než se na místo dostane. Tyto problémy by měly řešit drony. Jejich provoz je mnohem levnější a je možné s nimi vzlétnout rychleji.

Splní drony svůj účel?

První testy začaly 25. listopadu v Coffs Harbour, což je město ležící zhruba 320 km jižně od Brisbane. Drony zde létají nad vodou a zasílají záběry v reálném čase společně s GPS souřadnicemi pilotovi. Ten tedy může velice rychle reagovat na potenciální hrozbu.

“Neexistuje snadný způsob jak snížit rizika pro plavce a surfaře,” řekl Niall Blair, australský ministr zemědělství a průmyslu. “Nyní chceme otestovat nejlepší dostupné technologie, abychom našli nejefektivnější řešení pro zabezpečení našich pláží.” Pro tyto účely jsou využívány kvadrokoptéry DJI Inspire 1.

Těžko říct, zda je nevýhoda, že Česká republika není omílána žádným mořem, protože za ním musíme jezdit daleko, avšak alespoň nemusíme řešit hrozbu žraloků podobně jako v Austrálii či jinde ve světě.

Co si o sledování žraloků pomocí dronů myslíte vy? Napište nám do komentářů.

Zdroj: qz.com

Komentáře (0)Vstup do diskuse