Co se stalo s projekty z Kickstarteru a Indiegogo?

| Petr Minařík

Mnoho startupů spatří světlo světa na populárních stránkách jako je Kickstarter nebo Indiegogo. Další využívají kombinaci tiskových zpráv, sociálních médií a marketingu, aby získaly předobjednávky pro své drony. Co se ale stalo s projekty, jakou jsou například AirDog, PlexiDrone, Zano nebo Hexo+?

Kvadrokoptéra Micro Drone 3.0 | Zdroj: indiegogo.com - Micro Drone 3.0

Kvadrokoptéra Micro Drone 3.0 | Zdroj: indiegogo.com – Micro Drone 3.0

Mnoho z těchto startupů získalo od přispěvatelů více než 2 miliony dolarů (téměř 50 milionů Kč). Mezi tyto hojně financované projekty patří již výše zmiňované nebo také Micro Drone 3.0.

První pravidlo přispívání a předobjednání

Než se podíváme na některé z těchto populárních kampaní, stojí za to připomenout, že u těchto projektů neexistují žádné garance. Pokud projekt podpoříte, musíte věřit v to, že bude dotažen do úspěšného konce. Ne vždy se tomu tak stane.

Jinými slovy, je to tak trochu loterie. Pokud se bojíte, že o peníze přijdete, nikdy byste do podobných projektů neměli investovat. Nekupujete si dron, ale investujete do snu a projektu. Pamatujte, u podobných projektů jste v podstatě přispěvatelé, ne kupující.

Projekty

V tomto článku se podíváme na některé projekty, které mají již dostatečné finanční prostředky nebo se spoléhají na předobjednávky (a na víru spotřebitele). Mezi tyto projekty patří například:

Propadák

PocketDrone

PocketDrone od Androids je typickým příkladem neúspěšného projektu na Kickstarteru. Tato společnost vybrala více než milion dolarů (asi 25 milionů Kč) a doručila pár svých modelů (nedostatečných a vadných), avšak jakmile došel této společnosti kapitál, zastavila veškerou svou aktivitu.

Trikoptéra PocketDrone | Zdroj: kickstarter.com

Trikoptéra PocketDrone | Zdroj: kickstarter.com

Přispěvatelům (pokud měli štěstí) tedy zůstal dron bez dílů, služeb a záruky.

Znovuzrozený dron PlexiDrone 

DreamQii je malá společnost, která přestala odpovídat na otázky přispěvatelů a dokonce smazala dotazy na sociálních sítích. Mezi výmluvy této firmy patří například: “Po následující 2-3 týdny trénujeme zaměstnance pro zákaznickou podporu,” nebo “Ztratili jsme adresy a další data našich zákazníků – prosíme, zadejte je znovu do našeho systému.”

PlexiDrone ve verzi X8 | Zdroj: plexidrone.com

PlexiDrone ve verzi X8 | Zdroj: plexidrone.com

Společnost tvrdila, že je připravena zasílat svůj produkt, ale nezveřejnila o něm žádné fotografie nebo videa či jiné informace. Na síti se objevila jediná fotografie, která vyobrazovala pár levných gimbalů a FPV sad od čínského výrobce. Dle popisu se mělo jednat o zásoby k původním zásilkám.

Firma DreamQii následně slíbila, že vrátí částečné náklady některým zákazníkům. Pár z nich potvrdilo přijetí plné nebo alespoň částečné náhrady.

Už se zdálo, že PlexiDrone nikdy nespatří světlo světa, avšak až do nedávna. Během měsíce října se začaly objevovat nové informace o postupu prací na tomto dronu. První video z výroby lze vidět níže.

 

 

Pozor na marketingové triky!

Jedna společnost se snažila odstartovat projekt “Úžasný nano dron”, který by prodávala za zhruba 700 Kč. Problémem je, že naprosto stejnou kvadrokoptéru (Cheerson CX-10) vyrábí společnost Cheerson. V tomto případě byste tedy jednoduše přepláceli něco, co již existuje a běžně se prodává za 400 Kč.

Selfie speciality

Mezi drony, které měly být hitem patří Hexo+ (Squadrone Systems) a AirDog. Oba dva drony měly disponovat funkcí Follow Me. Jak na Hexo+ tak i na AirDog se pracovalo více než rok. Během září jsme měli možnost vidět i pár demonstrací (videa níže).

Tyto drony jsou navrženy pro spolupráci se smartphony, měly by se totiž ovládat pomocí aplikace a využívat GPS ve vašem telefonu (kvůli módu Follow Me).

Za oba drony zaplatíte podobnou částku zhruba 47 tisíc Kč. V ceně je obsažena kamera GoPro, náhradní baterie a vrtule.

AirDog

Společnost AirDog tvrdí, že zaslala beta modely testerům mimo USA a čeká na povolení od Federální komunikační komise (FCC), aby mohla zasílat drony také testerům v USA.

Kvadrokoptéra AirDog | Zdroj: airdog.com

Kvadrokoptéra AirDog | Zdroj: airdog.com

Webové stránky tvrdí, že doručování začne v prosinci 2015. Dá se tedy očekávat, že plnou výrobu uvidíme až v roce 2016.

 

 

Hexo+

Hexo+ slibovalo zasílat drony také v září 2015. Firma tvrdí, že drony v současné době testuje a zasílá je některým brzkým přispěvatelům.

Dron Hexo+

Hexakoptéra Hexo+ | Zdroj: hexoplus.com

Firma Squadrone Systems obdržela povolení od FCC, což je dobré znamení. V roce 2015 plánuje odeslat zhruba 3000 kusů Hexo+, avšak před opravdovou masovou produkcí se dají očekávat zpoždění.

 

 

Dne 18. 11. 2015 bylo na serveru YT zveřejněno video, ve kterém lze vidět, že dodávky hexakoptéry Hexo+ již započaly.

 

 

Zano

Zano je další malý dron, který měl být trhákem na trhu se selfie drony. Společnost získala miliony dolarů a utratila je podobně, jako ostatní firmy.

Selfie kvadrokoptéra Zano | Zdroj: flyzano.com

Selfie kvadrokoptéra Zano | Zdroj: flyzano.com

Na začátku října 2015 odeslala firma několik stovek kvadrokoptér Zano. Každopádně jejich software zatím není zcela hotov a dron samotný nevypadá tak hodnotně (prodává se v přepočtu za 9 tisíc Kč).

Aktualizace:

Společnost vyhlásila bankrot. Další informace připravujeme.

Ghost

Výrobu kvadrokoptéry Ghost má na starosti firma Ehang. Její úsilí bylo úspěšné a v současné době společnost využívá finanční prostředky pro vylepšování a vyvíjení nových dronů.

Kvadrokoptéra Ghost | Zdroj: ghostdrone.com

Kvadrokoptéra Ghost | Zdroj: ghostdrone.com

O kvadrokoptéře Ghost se dočtete více zde.

Splash Drone

Vodotěsná kvadrokoptéra Splash Drone patří k dalším projektům, které slaví úspěšné splnění termínu.

Kvadrokoptéra Splash Drone | Zdroj: urbandrones.com

Kvadrokoptéra Splash Drone | Zdroj: urbandrones.com

Sprite

Sprite je další inovativní dron k pořizování selfies. Společnost vypadá seriózně, co se doručování týče. To by mělo začít někdy v příštím roce.

Dron Sprite | Zdroj: ascent aerosystems.com

Dron Sprite | Zdroj: ascent aerosystems.com

Lily Camera

Lily Camera se okamžitě po vypuštění prezentačního videa stala hitem. Společnost působí důvěryhodně, takže doufejme, že splní, co slíbila, a začne zasílat první kusy někdy v polovině roku 2016.

Kvadrokoptéra Lily Camera | Zdroj: lily.camera

Kvadrokoptéra Lily Camera | Zdroj: lily.camera

Snap

Firma Vantage Robotics a její kvadrokoptéra Snap slibuje úžasné parametry, bezpečnost a nízkou váhu. Dle popisu se jedná o dron, který by každý chtěl mít, ale až čas ukáže, zda se výrobcům podaří dotáhnout tento nadějný projekt do zdárného konce.

Kvadrokoptéra Snap se 4K kamerou a konstrukcí ochraňující rotory | Zdroj: vantagerobotics.com

Kvadrokoptéra Snap se 4K kamerou a konstrukcí ochraňující rotory | Zdroj: vantagerobotics.com

Shrnutí

Za poslední dva roky se ukázalo, že na trhu s drony se dají vydělat velké peníze. Než se ale rozhodnete pro investici do nějakého projektu, zvažte následující:

  1. Neutrácejte peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. U většiny projektů nemáte záruku, zda budou dotaženy do zdárného konce. V tom horším případě vám vaše peníze nikdo nevrátí.
  2. I když vám výrobce dron doručí, musíte být opatrní. První vlny zásilek nebývají tak kvalitní. Výrobce u svého produktu zpočátku stále pracuje na zdokonalování a odstraňování chyb.

Sečteno a podtrženo – pokud chcete létat, kupte si zaběhlý produkt “z regálu”. Jestliže chcete snít a užívat si proces inovace a vynalézání, najděte si startup, který vám vyhovuje a pomozte výrobcům dosáhnout jejich cíle.

Zdroj: droneflyers.com

Komentáře (0)Vstup do diskuse