Ekologové používají drony ke sběru dat
Ochránci přírody využívají drony nebo též technologii bezpilotních systémů (UAS) pro sběr vysoce detailních obrázků a dalších environmentálních dat. Nutno podotknout, že získání těchto dat je jinak velmi složité. Biolog volně žijících živočichů, John Takekawa, a jeho tým používají drony, aby získali záběry bažin v oblasti San Francisco Bay.
“Je velmi těžké získat datové soubory v některých těchto oblastech, které jsou v bažinách vzdálené nebo těžce přístupné,” vysvětluje Takekawa. “Pokud máte něco, co může letět a nést senzory, které vysílají data zpět do počítače, je to něco, co na zkoumání těchto oblastí potřebujeme.”
Drony jako pomocníci při monitorování řek a pralesů
Doktorka Amy Woodgetová používá malý dron Draganflyer X6, aby sbírala snímky řečišť ve vysokém rozlišení. Obrázkové mapy fyzických podmínek v řekách obsahují topografii kanálů, hloubku vody a vzorce povrchového proudění. Tato data jsou nezbytná pro měření zdraví řeky a stanovištních podmínek nutných pro přežití divokých zvířat.
“Výsledky získané použitím technologie dronů nám poskytují nebývalé úrovně detailů, pokud jde o tyto fyzické parametry míst výskytu řek, s vysokými úrovněmi přesnosti a preciznosti,” říká Woodgetová.
Drony také pomáhají zachovat Peruánský Amazonský prales, kde nelegální těžba zlata a dřeva vyplenila mahagon, Španělský cedr a další stromy. Carlos Castaneda, koordinátor asociace pro zachování Amazonského pralesu, monitoruje přes 142 tisíc hektarů rezervy Los Amigos v jihovýchodní Peru, což je domov pro velkou rozmanitost rostlin a zvířecích druhů, včetně palmových bažin, bambusových houštin, obřích vyder, Harpyjí pralesních, pavoučích opic (chápanů) a jaguárů. Malé drony vážící méně než 2,3 kg jsou schopny detekovat jakékoliv odlesňování v oblasti.
Biologicky rozložitelné drony
Vzhledem k tomu, že je čím dál tím více dronů využíváno k ochraně přírody, byla Linda Rotschieldová, vývojová bioložka v Amesově výzkumném centru NASA, znepokojena, když zjistila, že se čas od času v korálových útesech nebo dalších citlivých oblastech ztratí nějaký dron. “Když jsem o tom začala slýchávat, pomyslela jsem si: ‘Nebylo by užitečné, kdyby byly bezpilotní letouny biologicky rozložitelné, takže kdyby havarovaly někde v citlivé oblasti, nevadilo by, že se rozloží?’” říká Rotschieldová.
A tak Rotschieldová s týmem studentů vytvořila minulý rok biologicky rozložitelný dron, který představili na mezinárodní soutěži International Genetically Engineered Machine. První krátký let prototypu se konal v listopadu minulého roku na soutěži v Bostonu. Dron, který se podobá kartonovému držáku pohárků, je primárně vyroben z podhoubí (mycelium). Biologicky rozložitelné tělo dronu je rozhodně krok kupředu, avšak i přesto dron stále využívá standardní baterii, motory a vrtule.
Snem Rothschieldové je vytvořit dron, jehož každá část bude biologicky odbouratelná, avšak prozatím říká: “Realisticky to bude mnohem více hybridní vozidlo.”
Zdroj: northdallasgazette.com