Exkluzivní představení společnosti Flyability a dronu Gimball
Společnost Flyability byla založena v Laussane (Švýcarsko) v roce 2014 Adrienem Briodem a Patrikem Thévozem, a v současnosti má zhruba 20 zaměstnanců. V Laussane však kromě Flyability vznikly i další firmy z oblasti dronů, například SenseFly (známá především svými produkty eBee a eXom) nebo Pix4D (jeden z nejlepších SW pro 3D modelování, mapování, přesné zemědělství,…).
Lidé ze Správy informačních technologií města Plzně (SITMP) měli možnost navštívit firmu Flyability osobně. A co více, dokonce si s sebou odvezli i jeden z jejich produktů, dron Flyability Gimbal, o kterém jsme se již párkrát zmiňovali.
Technická stránka dronu Flyability Gimball
Tento dron nabízí unikátní řešení pro lety v uzavřených prostorech. Ochranný rám je uchycený na patentované konstrukci, která zaručuje rotaci rámu (ve třech osách) při nárazu do překážky. Tím je zaručena stabilní poloha vnitřní části systému, jinými slovy: po nárazu nedojde ke změně směru pohledu kamery.
Dron je osazen 4 motory (první verze dronu pracovaly se dvěma motory nad sebou a ovládání směru bylo řešeno pomocí usměrňování toku vzduchu pomocí klapek), termokamerou FLIR, denní Full HD kamerou, technologií DJI Lightbridge 2 (v blízké době uvolní DJI pro Flyability ovládání blokovaných kanálů – ovládání kamery,..), řídící letovou jednotkou vlastního vývoje, barometrickým čidlem a přisvícením. Dron Gimball nemá podporu GPS, jelikož je primárně určen pro lety v uzavřených prostorách.
Jak to funguje?
Při letu se k pilotovi přenáší obraz pomocí technologie Lightbridge 2 z denní kamery do tabletu (aplikace DJI GO). Na palubě dronu však zároveň nahrávají jak denní tak termokamera. Samozřejmostí je poté možnost generování fotek z videozáznamu.
Vzhledem k tomu, že se jedná o prototyp (Správa informačních technologií města Plzně je jedním z 10 testovacích partnerů na světě, kteří mají dron v současné době k dispozici) a postupně jsou uvolňovány nové funkcionality. Na přelomu února se očekává vetší integrace s DJI Lightbridge 2 (aktivace Picture In Picture, ovládání náklonu kamery, telemetrická data).
Zmíněný náklon kamery je zatím řešen tak, že při stoupání kamera směřuje šikmo vzhůru a při klesání pak šikmo dolů. Vychází se tak z logiky, že pilot potřebuje vidět tam, kam letí.
Provozní zkušenosti
- současná doba letu se pohybuje okolo 15 min
- váha včetně baterie 700 g (dron se čtyřmi motory a Lightbridge 2)
- velikost 60 cm (průměr) platí pro nový typ konstrukce (větší odolnost při nárazu)
- lze nastavit reakce a výkon motorů ve vztahu, zda létáte uvnitř nebo venku (ochranná koule reaguje na vítr výrazně více než klasický dron)
- při ztrátě signálu/vybité baterii dron přistane
- odolnost ochranné konstrukce při nárazu je garantována do rychlosti 15 km/h
- při poškození konstrukce se mění celé „pentagramy“, výměna jednoho je otázka 2 minut
- snad nejtěžší věcí v rámci tréninku bylo naučit se, jak do „koule“ strčit ruce a vyndat baterii
Využití dronu Gimball
Lidé ze SITMP poměrně úzce spolupracují s IZS Plzeňského kraje (Hasiči, Policie,…) a chyběl jim stroj, kterým by byli schopni realizovat lety uvnitř. Například hasiči chtějí vědět, zda v domě, kam posílají kolegy, nejsou tlakové nádoby.
S Policií ČR například proběhlo cvičení, kdy byl ve škole zabarikádovaný útočník a bylo třeba udělat průzkum objektu.
Dalším možným využitím jsou inspekční lety typu revize kolektorů, odpadních šachet, uzavřených nádrží, atd.
Pro zajímavost přikládáme video letu dronu Gimball, jehož cena činí téměř půl milionu korun.
Za článek a fotografie děkujeme portálu dronysitmp.cz.