Expedice Mušov aneb Natáčení kostelu svatého Linharta

| Igor Vlahovič

Již dlouho jsem přemýšlel o způsobu, jak natočit zatopený kostel svatého Linharta kvadrokoptérou DJI F315 Phantom 2 Vision+. Ten se nachází na místě bývalé obce Mušov, která byla zatopena při výstavbě Novomlýnských nádrží.

Kostel svatého Linharta | Zdroj: droncentrum

Kostel svatého Linharta | Zdroj: droncentrum

První plán byl start z pevniny, dolet na místo a dokumentace. Ovšem ač se to nezdá, ostrůvek s kostelem je daleko. Nejkratší cesta vede z hráze – 800 m. Ovšem startovat blízko rušné silnice první třídy je velké riziko.

Kdo chce, cestu si najde…

Pak tu byly další dvě možnosti. Start z pravého břehu, kde byl prostor pro start a výhled na ostrov, ale vzdálenost činila 1,3 km. Na tuto vzdálenost nemá Phantom 2 Vision+ dosah řídícího signálu. Při testu jsem se dostal maximálně na 600 metrů. Z druhého břehu byl špatný výhled, protože jej lemují koruny stromů a rákosí. Zde byla vzdálenost 1,2 km. Na místo tedy taktéž nebylo možné doletět a mít dron na řídícím signálu, natož na přímý dohled.

Vodní nádrž Nové Mlýny | Zdroj: droncentrum

Vodní nádrž Nové Mlýny | Zdroj: droncentrum

Jediným způsobem byl let pomocí Waypoints – zadat trasu k ostrůvku a natočit let tam a zpět. Ovšem i toto představuje poměrně velký risk. Může selhat technika a dron spadne nebo přistane neplánovaně do vody. Navíc ani Wi-Fi spojení by na takovou vzdálenost nebylo stabilní. Bez Wi-Fi však nemohu ovládat kameru (foto, video) a nemám informace o poloze stroje. Letím naslepo, snad jen GPS lokátor by po třiceti sekundách ukazoval aktuální polohu.

Proto jsem zavolal kamarádovi Antonínu Schneiderovi a společně jsme podnikli expedici, jejímž cílem byl vysněný ostrůvek se zatopeným kostelem.

Hurá na ostrov!

Vše se stíhalo na poslední chvíli. Tonda jel z Brna a vezl sebou nafukovací člun. Ano, na tom jsme se i s vybavením plavili z levého břehu a to za silnějšího větru. Ale po 1,2 km jsme zakotvili u břehu.

Při veslování jsme očekávali stráž, která bude dělat problémy. Celá oblast je chráněnou krajinou oblastí Pálava a žijí zde ptáci a další fauna. Chovali jsme se však tiše a nikoho jsme nepotkali.

Na ostrově jsme zapnuli stroje, zapsali Home Pointy a začali natáčet. Já se svojí kvadrokoptérou DJI F315 Phantom 2 Vision+, kolega s DJI Phantom 3 Professional. Brzy jsme však zjistili, že jsem svým dronem rušil obraz u P3P a to ztížilo natáčení krásných záběrů. Proto jsme se později vystřídali a navzájem jsme si hlídali pozice strojů. Jeden se věnoval kompozici, druhý sledoval pohyb dronu po obloze.

Vodní nádrž Nové Mlýny | Zdroj: droncentrum

Vodní nádrž Nové Mlýny | Zdroj: droncentrum

Použili jsem k natočení obletů ostrova i funkce POI (bod zájmu). Obě kvadrokoptéry zvládaly let i v silnějším větru.

Nechybělo stoupání kolem starobylého kostela, kolmé záběry a také záběry na okolní krajinu.

Jakmile se začalo smrákat, nalodili jsme se a za tmy pak dorazili zpět na souš.

Z expedice se poté povedlo sestříhat následující video.

 

 

Komentáře (0)Vstup do diskuse