Federální letecká správa prošvihla termín širší legalizaci dronů
V roce 2012 stanovil kongres konečný termín (30.9.2015), kdy mohla Federální letecká správa (FAA) integrovat drony – též zvané jako bezpilotní letouny (UAV) – do národního vzdušného prostoru. Cílem bylo, mít komplexní soubor pravidel, která by řídila, jak při komerčních využitích používat drony. Tato pravidla by také aktualizovala obecnější regulace pro bezpilotní letouny. FAA však vytvořila pouhý set nových pravidel a v současné době vydává výjimky pro komerční využití dronů.
FAA udělila výjimku Section 333 již více než 1700 podniků, aby mohly využívat drony ke svému byznysu. Toto číslo však roste s každým týdnem o další stovky. I při této rychlosti však roste počet nevyřízených žádostí.
Firmy to nenechaly jenom tak
Jako reakci na prošvihnutý termín, Mezinárodní asociace bezpilotních systémů (AUVSI) a 28 dalších 28 firem, zaslalo dopis federálním úředníkům. V něm vyjadřují své obavy.
Dopis začíná takto: “Dneškem (30.9.2015) končí kongresem stanovený konečný termín pro integraci bezpilotních systému do Vnitrostátního systému vzdušného prostoru. I když FAA dosáhla nějakých milníků v procesu integrace, ještě musí dokončit pravidla pro malé bezpilotní systémy, nemluvě o plné integraci bezpilotních systémů, které kongres zamýšlel v roce 2012. Zvyšující se počet podniků žádajících o výjimku Section 333 demonstruje zadržovanou poptávku po operacích využívajících bezpilotní systémy a okamžitou potřebu nového regulačního rámce.”
Federální leteckou správu v podstatě zastoupila NASA. Ta totiž pracuje na systému řízení droní dopravy a na systému vyhnutí se překážek. Google, Amazon, Lockheed Martin a tucty dalších menších či větších hráčů budou v následujícím roce tlačit na to, aby se vytvořil regulační rámec a standardy, které se stanou právní základnou pro rozsáhlé autonomní flotily dronů létající nad našimi městy.
Pro USA má zpoždění FAA dva hlavní následky: ztrátu konkurenční výhody před dalšími národy a podceňování látání lokálních zákonů, které potlačují inovaci
Zdroj: theverge.com