Finská pošta otestovala doručování pomocí dronů

| Petr Minařík

Během čtyrdenního testování, které začalo ve středu 2. září, bylo testováno doručování pomocí dronů mezi Helsinkami a asi 5 kilometrů vzdálenou ostrovní pevností Suomenlinna.

Finská pošta testovala doručování pomocí dronů | Zdroj: video

Finská pošta testovala doručování pomocí dronů | Zdroj: video

Podle Posti Group se jedná o vůbec první testování doručování pomocí dronů v Evropě, které proběhlo v obydlené oblasti. V některých místech trasy letu byly dokonce překážky.

Během testů byly dronem dopravovány balíky, které vážily méně než 3 kilogramy, zatímco dopisy a   ostatní zásilky podstoupily běžnou cestu – lodí po vodě.

Jukka Rosenberg, senior viceprezident balíkových a logistických služeb Posti, řekl, že společnost testovala způsoby, jak udělat online obchodování rychlejší a lepší pro obě strany (jak pro příjemce, tak pro odesílatele).

“Toto je část testování nových technologií v oblasti našich služeb doručování balíků a pošty. Mohla by to pro nás být velká příležitost,” řekl v prohlášení tisku.

Jak probíhal první let?

Vůbec první dron vzlétl bez závad, i když přistál od místa původně plánovaného přistání.

Tero Heinonen, který byl zodpovědný za technické aspekty a provoz dronu prohlásil, že prioritou byla bezpečnost. Pilot dronu tedy zvolil z důvodů špatných větrných podmínek jiné místo pro přistání.

“Bezpečnost je pro nás velice důležitá a piloti jsou vždy ve vedení letu. V tomto případě se pilot kvůli bezpečnosti rozhodl přistát dále od davu lidí, který se zde shromáždil,” řekl.

Balík byl následně předán do rukou ministryni dopravy a komunikaci, Anne Berner.

Budoucnost dronů

Podle Posti je Finsko v čele využití nových technologií pro transport. Podporují je totiž jak legislativa, tak orgány veřejné správy.

Podle Heinonena je v dronech velký potenciál pro mnohá využití.

“Vypadá to, že drony jsou jednou z nových technologických oblastí, která doopravdy podněcuje lidskou představivost. Týdně dostáváme asi dvacet žádostí pro různé využití dronů. Mnoho z nich jsme si ale vůbec nedokázali představit. Očekávám tedy, že než tato technologie dospěje, uvidíme mnoho společností využívající drony v různých oblastech od precizního zemědělství, přes inspekci elektrického vedení, po počítání provozu,” řekl.

 

 

Zdroj: reuters.com

Kategorie: Články

Štítky: UAV, Drony, Doručení dronem

Komentáře (0)Vstup do diskuse