Finsko bude testovat drony při sledování toku imigrantů na hranicích s Ruskem

| Petr Minařík

Zvyšující se počet imigrantů přicházejících do Finska začíná znepokojovat finské úřady. Ty se nyní rozhodly začít testovat drony při sledování zhruba 1340 km dlouhé hranice s Ruskem, odkud proudí většina imigrantů.

Ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Major Jussi Napola však odmítl potvrdit, zda jsou hlavním důvodem právě imigranti. Finsko nedávno kritizovalo svého východního souseda za to, že umožňuje přechod hranice žadatelům o azyl pocházejících z Blízkého východu a Afriky. Na základě několika schůzek ministrů se však země dohodly na hranici spolupracovat.

Evropská unie drony již využívá

EU v současné době již využívá drony k monitorování toku přistěhovalců a uprchlíků nad Středozemním mořem. Napola prohlásil, že pohraniční stráž spolupracovala s evropskou agenturou Frontex při přezkoumávání různých možností nasazení dronů.

Agentura Frontex začala nasazení dronů pro monitorování hranic zvažovat již v roce 2010. Tato agentura byla následně dlouho pronásledována především kvůli otázkám, zda nuceně vracet migranty zpět do svých zemí a následnou debatou o použití dronů při sledování na hranicích.

Zvýšení počtu přistěhovalců

Podle finské pohraniční stráže se hranici s Ruskem pokusilo v minulém roce překročit asi 700 migrantů. Tento rok jich však bylo již 500. Jedná se tedy o znatelný nárůst.

“Plánem je, otestovat bezpilotní systémy na hranicích s Ruskem a na pobřeží. Chceme vidět, zda tato technologie vyhovuje našim potřebám, a zda je použitelná ve Finských podmínkách,” řekl major Napola pro agenturu Reuters.

Napola dále dodal: “Vývoj této technologie ji proměnil na nákladově efektivní řešení. Naším cílem nyní je získat s drony více zkušeností v provozu.”

Zdroj: reuters.com

Kategorie: Aktuality

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse